Jak wybrać kolorowe soczewki kontaktowe

Październik 6th, 2011

niebieskie oczy dziecka

 

Soczewki kolorowe kontaktowe mogą okazać się bardzo przydatne nie tylko wtedy, kiedy chcesz całkowicie  zmienić swój wygląd, ale także jeśli chcesz tylko podkreślić naturalny kolor oczu, ożywić je lub podkreślić głębię spojrzenia. Jednak na rynku jest obecnie tyle różnych rodzajów i marek szkieł kontaktowych, że wybór odpowiednich może być problemem.

Pomimo, że wszystkie dobre soczewki kontaktowe działają generalnie tak samo – filtrują światło, istnieje kilka różnych typów kolorowych soczewek:

Najlepsze kolorowe soczewki opaque

Jak sama nazwa wskazuje (opaque – ang. nieprzezroczysty), soczewki typu opaque zupełnie nie są transparentne, mogą więc dzięki temu drastycznie zmienić kolor oczu, niezależnie od naturalnego. Mocny kolor soczewki zakrywa tęczówkę (kolorowa część oka), jednak jej centralna część jest przezroczysta, więc nie zakłóca to w żaden sposób widzenia. Jeśli więc chcesz zmienić swój kolor oczu z brązowych na jasnoniebieskie lub zielone, najlepszym wyborem będzie właśnie soczewka typu opaque. Najpopularniejszymi soczewkami tego typu są Freshlook, które subtelnie łączą w jednej soczewce trzy kolory dla zapewnienia bardziej naturalnego wyglądu, i intensywnie kolorowe Acuvue Colours.

Kolorowe soczewki uwydatniające kolor

Soczewki tego typu są prawie przezroczyste, nie zmienią więc tak drastycznie koloru oczu. Używa się ich, aby podkreślić naturalny kolor oka sprawiając, że oczy wyglądają żywiej i ciekawiej. Przykładem takich soczewek są m. in. Acuvue Enhancers. Jest to typ soczewek najlepszy dla jasnych oczu, podkreśla naturalną urodę spojrzenia. Przy ciemnych odcieniach oczu nie spowodują one większych zmian w wyglądzie.

Barwione soczewki kontaktowe

Wielu producentów soczewek produkuje je lekko zabarwione, aby łatwiej było je dostrzec po zdjęciu z oka. Zazwyczaj jest to delikatny niebieski lub zielony odcień, tak jasny, że nie widać go po założeniu na oko – soczewki wyglądają wtedy na zupełnie przezroczyste. Więc nawet, jeśli soczewka wydaje ci się delikatnie niebieska, nie będzie miało to żadnego wpływu na jej wygląd na oku, jeśli na opakowaniu nie będzie wyraźnie napisane – kolorowe soczewki kontaktowe.

Soczewki barwione dla sportowców

Jest jeszcze jeden typ soczewek filtrujących światło, pomimo, że podobnie jak lekko barwione soczewki, nie mają one wpływu na wygląd oka po założeniu. Są to soczewki polecane dla sportowców, którzy uprawiają sporty w jasnym słońcu. Zapewniają one lepszą widoczność i wyższy stopień ochrony przed promieniami UV, przy jednoczesnym ograniczeniu oślepiających odblasków. Dzięki takiemu rozwiązaniu sportowcy mogą uniknąć noszenia okularów słonecznych, które mogą przeszkadzać podczas gry czy biegania, więc są polecane dla wszystkich uprawiających sport. W tym momencie istnieją już nawet sportowe soczewki poszerzające pole widzenia, a nawet filtrujące światło w taki sposób, że ułatwiają widzenie piłeczki tenisowej.

 Może Ciebie również zainteresować