Anatomia płynu do soczewek kontaktowych miękkich

Listopad 4th, 2014

powieka-i-oko

Jakie podgrupy znajdziemy w używanym przez nas płynie do soczewek i jakie pełnią one zadanie, dowiecie się właśnie dzisiaj.

Baza

Najczęstszym rozwiązaniem w tej kwestii jest woda w postaci jałowego, zbuforowanego roztworu w którym rozpuszczone są substancje pomocnicze. Roztwór zbuforowany to taki, który utrzymuje stały poziom pH. Najczęściej w przypadku płynów do soczewek buforami są borany jak np. kwas borowy (borny) czy jego sól- boran sodu. Wyjątek stanowi płyn oksydacyjny- AoSept PLUS, którego głównym składnikiem czynnym oraz bazą jest nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona w odpowiednim stężeniu.

Surfaktanty

Innymi słowy środki czyszczące. Mają one za zadnie usunąć zanieczyszczenia tłuszczowe i osady białkowe, które wytrącają się z cieczy łzowej. Osady z pyłu czy pozostałości po makijażu jak osypane drobiny cieni lub rozpuszczone pozostałości po kredce (zazwyczaj wykonane są na bazie z wosku czy olei stałych) nałożonej na linii wodnej to kolejny element, z którego muszą zostać oczyszczone soczewki. Ważną cechą surfaktantów jet to, że ograniczają ponowne osadzanie się zabrudzeń. Do grupy surfaktantów zalicza się m.in.: poloksamina, PHMB.

.

Dezynfekcja

To kolejne zadanie jakie pełni płyn. Ma nie dopuszczać do rozwoju drobnoustrojów bakterii oraz grzybów podczas przechowywania soczewki w pojemniku oraz niszczyć te, które mogły osadzić się na niej podczas użytkowania. Zgodnie z normami ISO płyn do soczewek musi usuwać co najmniej 99,9% bakterii i 90% grzybów z powierzchni soczewki by zostać dopuszczonym do sprzedaży.

Pamiętać należy, że środki dezynfekujące jak np. kwas borowy, EDTA (kwas edetynowy, kwas wersenowy) czy cytrynian sodu są równocześnie konserwantami i nie dopuszczają do namnażania się drobnoustrojów w butelce.

Szczególny wyjątek stanowi tutaj płyn  AoSept PLUS, w którym niewielkie stężenie wody utlenionej powoduje utlenienie błony komórkowej drobnoustrojów niszcząc je.

.

Nawilżenie/Odbudowa

To kolejny ważny element, na który obecnie wielu producentów kładzie największy nacisk. Do substancji, które zwiększyć mają komfort użytkowania soczewek oraz wpływać regenerująco na nabłonek należą: hialuronian sodu, panthenol, prowitamina B5.

Każdy płyn musi także zapewniać stałe warunki izotoniczności (który zapewni chlorek sodu w stężeniu 0,9%) oraz zachowania odpowiedniego współczynnika pH rzędu 7 do 7,4. Takiego jaki występuje naturalnie w ludzkich łzach, czyli nieco zasadowego.

 

 

Zapraszamy do Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu
akcesoria do soczewek twardychMoże Ciebie również zainteresować