Anizometropia

Luty 24th, 2015

oko 1

To nic innego jak różnowzroczność – najprościej mówiąc polega na posiadaniu dwóch rożnych wad wzroku. Jaka metoda korekcji jest w tym przypadku najlepsza? Sprawdźcie poniżej!

Kilka słów na temat różnowzroczności

Dowiedziono, że niewielka różnica wady między okiem prawym a lewym nie powinna wpływać na jakość i prawidłowe funkcje narządu wzroku. Jeśli jednak są one większe niż ponad 2 dioptrie, może on odczuwać pewien dyskomfort. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje anizometropii – osiowa i refrakcyjna.

Co wybrać – soczewki czy okulary?

Przy różnowzroczności osiowej okulista powinien całkowicie skorygować wady wzroku – odpowiedniejsze mogą być w tym przypadku okulary (choć nie zawsze – decyzję powinien podjąć specjalista podczas badań okulistycznych).

W przypadku różnowzroczności refrakcyjnej świetnie sprawdzić się mogą soczewki kontaktowe. Dlaczego? Otóż soczewka umieszczana jest na rogówce, czyli w miejscu, które odpowiada za pojawienie się tego rodzaju różnowzroczności, nie powinna powodować różnicy w odbieraniu obiektów (powiększenie/pomniejszenie).

Ocenia się, ze to soczewki kontaktowe są najlepszą metodą korekcji różnowzroczności.

Jak sprawdzić czy dobrana metoda korekcji jest odpowiednia?

Można w tym celu przeprowadzić test wykorzystując dwie połówki kwadratu – badanie to pomoże ocenić czy widziane obrazy są jednakowej wielkości w przypadku oka prawego i lewego. Test ten można wykonać w okularach, a następnie w soczewkach.

Odpowiednia korekcja to połowa sukcesu

Nieskorygowana różnowzroczność (głównie z obaw kosmetycznych – zbyt grube szkła od okularów mogą odstraszać) może znacznie utrudniać jednoczesne poprawne postrzeganie obrazów przez mózg – z tego powodu niemożliwe jest ułożenie dwóch obrazów w jeden. Mózg stara się „wyeliminować” odbieranie obrazów okiem nieskorygowanym, co prowadzić może do niepoprawnego widzenia obuocznego. Warto wiedzieć, że największe szanse na poprawę jakości widzenia mają dzieci, dlatego niezwykle ważne jest by w miarę wcześnie udać się z nimi na badanie oczu – możliwa jest całkowita odbudowa poprawnego widzenia.

Pamiętajcie o wizytach kontrolnych!

Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe

 

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

 Może Ciebie również zainteresować