Antykoncepcja a soczewki kontaktowe

Wrzesień 3rd, 2012

tabletki

Możliwe, że niektóre Panie znalazły taki oto zapis na ulotkach dołączonych do leku hormonalnego: nietolerancja soczewek kontaktowych. Część z Was zadała sobie pewnie pytanie czy może bezpiecznie stosować obydwie rzeczy w tym samym czasie.  Dziś rozwiejemy wątpliwości w tym temacie.

Antykoncepcja w postaci leku jedno czy dwuskładnikowego ma za zadanie nie doprowadzić do zagnieżdżenia poprzez dostarczenie w odpowiednich dawkach hormonów.
Właśnie ta ingerencja w naturalny układ hormonalny, może doprowadzić do powstania różnych objawów niepożądanych. Między innymi może zostać zachwiana gospodarka wodna organizmu. Podczas przyjmowania leków hormonalnych możliwe jest zatrzymanie wody w organizmie, co prowadzi do powstania obrzęków. Leki mogą mieć też wpływ na jakość produkowanego filmu łzowego, który w tym czasie może stać się uboższy. Przez co zaczyna nam doskwierać uczucie suchości w obrębie gałki ocznej, a wytrącanie osadów białkowych i tłuszczowych może się nasilić.

W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z produktów silniej nawilżających soczewkę jak płyny z kwasem hialuronowym np. EyeLove Comfort PLUS czy Biotrue oraz nawilżających kroplach do oczu jak  AQuify od Ciba Vision polecane dla osób ze skłonnością do alergii i „suchego oka” oraz EyeLove Comfort z kwasem hialuronowym. Ulgę może też przynieść zmiana trybu wymiany soczewek na jednodniowe, albo takie z wysokim stopniem uwodnienia, jak soczewki silikonowo- hydrożelowe III generacji, do których zaliczają się Biofinity od Coper Vision.

Jednak pamiętajmy – każdą decyzje odnośnie zmiany soczewek  kontaktowych należy podjąć po konsultacji z lekarzem okulistą. Jeżeli dolegliwości związane z zastosowana terapią hormonalną wystąpiły u Ciebie, powiedź o tym specjaliście.Może Ciebie również zainteresować