Astygmatyzm

Listopad 16th, 2012

96c44ead42da6e045dae40fdbfc36c26

Astygmatyzm lub inaczej niezborność to kolejna z wad wzroku, z tym że nieco bardziej złożona od pozostałych.

Poniżej znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Niewyraźne widzenie z powodu tej dysfunkcji spowodowane jest przez nieregularny kształt rogówki lub soczewki, które w nieprawidłowy sposób skupiają światło w postaci zbioru punktów na linii zamiast w jednym punkcie na siatkówce. W związku z tym obraz jaki widzi astygmatyk jest nieostry w określonych obszarach widzenia, niezależnie od tego jak daleko znajduje się od przedmiotu.
Wyróżniamy kilka rodzajów astygmatyzmu: rogówkowy, soczewkowy, regularny, nieregularny. Odmiany te mogą się różnić etiologią powstania jednak wszystkie będą miały wspólny mianownik w postaci aberracji widzianego obrazu.

.
Świat jaki widzi astygmatyk jest zniekształcony. Linie proste wyglądają jak krzywe. Poza tym linie pionowe mogą wydawać się jaśniejsze w porównaniu z liniami poziomymi. Kontury przedmiotów są rozmyte, mało widoczne. Wyraźny jest brak wyczucia przestrzeni. Astygmatyk nie widzi różnicy w kącie nachylenia przedmiotu przez co między innymi może krzywo np. przykleić plakat.


.
Do korekcji tej wady wzroku służyć mogą: okulary cylindryczne, soczewki kontaktowe miękkie toryczne lub soczewki kontaktowe twarde.
Jedną z najefektywniejszych metod korekcji astygmatyzmu są soczewki toryczne. Dostępne są one w dużej rozpiętości mocy bo aż +/- 20 dioptrii oraz w wielu mocach cylindrów od -0,75 do -6,00, a są to Proclear Tailor Made Toric od Cooper Vision. Jeżeli wada nie jest aż tak skomplikowana, to wybór soczewek torycznych jest ogromny: do dyspozycji mamy soczewki jednodniowe, np. Focus Dailies All Day Comfort Toric czy Acuvue 1Day Moist for Astigmatism, dwutygodniowe, np. Acuvue Oasys for Astigmatism, miesięczne z generacji silikonowo-hydrożelowej, np. Pure Vision 2HD for Astigmatism, jak i hydrożelowej, np. Soflens Toric.
.
Pamiętajmy, że dobrze zdiagnozowana i dzięki temu skorygowana wada wzroku, ułatwi nam funkcjonowanie, a także zniweluje dalsze pogarszanie się wzroku.Może Ciebie również zainteresować