Badanie pola widzenia - czemu służy i jak przebiega badanie?

Wszystko to, co widzisz na wprost i elementy, które dookoła obejmuje Twój wzrok, jest określane mianem pola widzenia. Dzięki temu, choć koncentrujesz się na jednym punkcie, to jesteś też w stanie dostrzec jeszcze więcej rzeczy. Ta umiejętność przydaje się w wielu codziennych sytuacjach – podczas jazdy samochodem, czytania czy po prostu poruszania się po chodniku.


Kto powinien zdecydować się na badanie pola widzenia?

Tak naprawdę badanie pola widzenia powinna wykonać każda osoba, dostrzegająca u siebie ubytki, które dotąd nie występowały. Szczególnie jest to widoczne, jeśli z prawej lub lewej strony nastąpiło zwężenie pola widzenia – bez poruszania gałką oczną.

Jeśli cierpisz na częste bóle głowy, masz nadciśnienie lub cukrzycę, to również powinieneś regularnie poddawać się badaniu pola widzenia. Koniecznie zrób to wtedy, gdy zaczynasz dostrzegać u siebie coraz większe problemy z ostrością i jakością wzroku. Wówczas specjalista wykona kilka podstawowych badań, a w razie konieczności przeprowadzi także te bardziej specjalistyczne, które są ukierunkowane na konkretne schorzenia.

pole widzenia

Choroby, które może rozpoznać badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia nie należy do skomplikowanych, ale za to w skuteczny sposób pozwala wykryć wiele poważnych chorób oczu. Tak naprawdę w wielu przypadkach nie ogranicza się to jedynie do narządu wzroku, tylko również do innych części ciała.

Najczęstsze choroby wykrywane po badania pola widzenia

●    jaskra,
●    stwardnienie rozsiane,
●    guz mózgu,
●    udar,
●    zwyrodnienie plamki żółtej,
●    glejaki narządu wzroku,
●    zapalenie tętnicy skroniowej,
●    schorzenie przysadki mózgowej,
●    cukrzyca typu 1 i 2,
●    nadczynność tarczycy,
●    zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego,
●    podwyższone ciśnienie krwi.

Czym jest i jak działa polomierz?

Polomierz to nowoczesny sprzęt, służący do badania pola widzenia. Z jego pomocą specjalista może jeszcze dokładniej określić ten obszar u pacjenta. Warto zaznaczyć, że polomierz pozwala na całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne sprawdzenie oczu. Poza tym umożliwia skontrolowanie dynamicznego oraz statycznego pola widzenia. W tym celu wykorzystywane są projekcyjne systemy prezentacji bodźców świetlnych, co pozwala na w pełni automatyczne pokazywanie wszystkich pomiarów. Dzięki temu nie jest nawet konieczne zaciemnianie gabinetu, co jeszcze niedawno było koniecznością podczas wykonywania badania pola widzenia.

pole widzenia

Wyniki badania pola widzenia — normy

Podczas badania pola widzenia powstaje tzw. mapa, dzięki której możliwe jest dokładne odczytanie wyników. Specjaliści wtedy zazwyczaj porównują otrzymane wyniki do tych, jakie mają zdrowe osoby.

Wówczas najszersze pole widzenia jest od strony skroni. Wynosi tam od 85 do 100 stopni. Natomiast najwęższy obszar jest u góry, gdzie wynosi 45-50 stopni. U dołu normy mieszczą się w granicy 65-70 stopni, a od strony nosa 55-60 stopni.

Pamiętaj jednak, że dość rzadko występują takie idealne normy. W końcu każde oko jest inne, dlatego różni się budową oraz polem widzenia. Warto tylko zaznaczyć, że duże odchyły mogą świadczyć o rozwoju choroby wzroku, dlatego konieczne jest regularne badanie.


za: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0042698998003174 [dostęp: 20.12.2022]
za: https://www.britannica.com/science/human-eye/The-perception-of-depth [dostęp: 20.12.2022]

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię