Badanie wzroku to postawa!

Listopad 4th, 2013

oko1

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak cenny i ważny jest narząd wzroku. Zaniedbanie zdrowia oczu może nieść za sobą spore konsekwencje, włącznie z utratą wzroku. Jak więc ustrzec się przed takimi nieprzyjemnościami?

Badanie wzroku u dzieci

Od momentu naszych narodzin, wzrok regularnie kontrolowany jest aż do 19 roku życia dzięki badaniom bilansowym. W pierwszym roku życia oceny wzroku dokonuje położna lub pielęgniarka na wizytach patronażowych. W wieku 2, 4 i 5 lat na badaniach bilansowych w ośrodkach zdrowia badania dokonuje lekarz pediatra. W okresie szkolnym podczas kolejnych bilansów w wieku 6/7 lat, 10lat, 12lat, 13/14lat, 16lat oraz 18/19lat system przewiduje kolejne obowiązkowe kontrole wzroku. Badania te jednak są ogólnikowe i mają za zadanie wychwycić dysfunkcje we wczesnym stadium. Jeżeli stwierdzony zostanie problem dziecko otrzymuje skierowanie do specjalisty, a ten rozpoczyna odpowiedni proces leczenia. Problem pojawia się, gdy samodzielnie musimy wziąć za siebie odpowiedzialność i regularnie badać wzrok.

Badania okresowe

Dorosły bez stwierdzonych wcześniej wad może stawiać się na kontrole raz na 2 lata. Po 60 roku życia należy odwiedzać okulistę przynajmniej raz w roku. Możliwe też, że znajdziemy się w grupie pacjentów ze zwiększonym ryzykiem. Częstszym kontrolom powinny poddawać się osoby, u których w rodzinie występowały już choroby oczu, osoby z nadciśnieniem czy cukrzycą czy te po operacjach w obrębie narządu wzroku. Jeżeli zauważamy u siebie bóle głowy, bóle oczu, pogarszający się wzrok, stany infekcyjne, zmiany w wyglądzie oka, to w takiej sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą jak najszybciej.

Mam wadę wzroku

Jeśli mamy stwierdzoną dysfunkcję narządu wzroku, to w takiej sytuacji należy kontrolować swój wzrok przy najmniej raz w roku. Możliwe także, że o terminie kolejnych wizyt powiadomi cię lekarz zalecając większą ich częstotliwość.

Noszę soczewki kontaktowe

Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni szczególnie uważnie przestrzegać terminów wizyt kontrolnych. Dla Nas wizyta raz w roku to konieczne minimum. Noszenie soczewek może przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju infekcji w obrębie oka. W związku z tym lepiej, jeśli specjalista przebada nasze oczy oraz sprawdzi stan naszych powiek – co najmniej raz w roku.

Pamiętajmy, że przestrzeganie zasad higieny podczas użytkowania soczewek uchroni nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Oryginalne soczewki i płyny bezpośrednio od producentów w sklepie Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować