Co może utrudnić dobór soczewek?

Czy zastanawiasz się, co może stać na przeszkodzie Twojej przygody z soczewkami? Soczewki kontaktowe i materiały, z jakich są wykonane sprzyjają praktycznie każdemu, czasem zdarza się jednak, że ich dobór jest utrudniony. Czego unikać przed wizytą

Do lekarza okulisty lub do optometrysty najlepiej wybrać się, gdy nasz ogólny stan zdrowia jest dobry. Wszelkie infekcje mogą negatywnie rzutować na kondycje naszych oczu. Dodatkowo nie zaleca się noszenia, a tym bardziej doboru soczewek, gdy dochodzi do większych stanów zapalnych, szczególnie, jeżeli toczą się one w obrębie narządu wzroku. Jeżeli chcesz wypróbować nowy kosmetyk, to wstrzymaj się z tym, możliwa reakcja alergiczna może zafałszować Twoją tolerancję na soczewki. Starajmy się też by oczy w dniu wizyty były w miarę możliwości wypoczęte i rozluźnione (całonocne patrzenie w komputer czy czytanie książki nie jest wskazane;) )

.

Soczewki a dzieci

Jeżeli to mały pacjent ma mieć dobrane soczewki kontaktowe, to dobrze by było żeby rodzice czy też opiekunowie przygotowali na to malucha. Kilka dni przed wizytą dobrze jest dziecku opowiadać, co będzie się działo w czasie jej trwania. Oswójmy dziecko z tym, że będzie miało wykonywane różnego typu zabiegi w obrębie oka. Dobór soczewek to nic strasznego, jeżeli damy pozytywny przykład, to dziecko nie powinno się bać.

.

Schorzenia utrudniające dobór soczewek

  • Do dolegliwości, które mogą nieść za sobą trudność w odpowiednim doborze soczewek należy m.in. zespół suchego oka. Objawy takie jak: bolesne mruganie, światłowstręt, uczucie piasku pod oczami może dawać wysokie uczucie dyskomfortu i tym zniechęcające do użytkowania soczewek. Jednak odpowiednio prowadzona terapia oraz dobrane soczewki powinny dać pozytywne rezultaty.

  • W Zespole Sjögrena, gdzie mamy jako jeden z objawów: suche zapalenie rogówki i spojówki wraz z wysychaniem oczu, jako skutek upośledzenia wydzielania łez. Tu także jak w powyższym mamy do czynienia z nieprzyjemnymi dolegliwościami w obrębie oka np. pieczenie, drapanie czy przekrwienie spojówek

  • Alergia to kolejna przypadłość, w której dochodzić może do nietolerancji soczewek, a dokładniej materiału, z jakiego jest wykonana. Obecnie jednak na rynku jest tak wiele różnych rodzajów materiałów, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

  • Astygmatyzm rogówkowy, może nastręczać problemów przy doborze soczewek. Szczególnie przy dużej wadzie przechodzącej w stożek rogówki. Tutaj możliwa jest korekcja za pomocą soczewek twardych jak i miękkich. Rodzaj soczewek, jakie będą używane określi specjalista po dokładnym badaniu.

.

Ważnym jest także by zwrócić uwagę na to czy poradzimy sobie z użytkowaniem soczewek. Sprawność manualna będzie potrzebna przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek oraz przy ich pielęgnacji.

Jeżeli chcesz zacząć nosić soczewki, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista określi, jakie soczewki będą dla Ciebie najlepsze.

  . Zapraszamy do Bezokularow.pl

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię