Czekolada na dobry wzrok

Styczeń 13th, 2015

czekolada

Od teraz każdy, kto nie wyobraża sobie dnia bez kilku kawałków czekolady, może odetchnąć z ulgą. Okazało się, że ciemna czekolada może poprawić jakość widzenia w niekontrastującym otoczeniu, czyli np. podczas niesprzyjającej pogody. O kolejnych zaletach tego pysznego smakołyku przeczytacie poniżej.

Czekolada i uczeni z Uniwersytetu Reading

Wspomniani wyżej naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili testy z pomocą 30 osób w określonym wieku, a mianowicie od 18 do 25 lat. Każda z obecnych osób musiała spożyć jedną tabliczkę czekolady ciemnej oraz jedną czekolady białej. W celu zweryfikowania działania każdego rodzaju czekolady, uczestnicy przeszli badania mające na celu zweryfikowanie sprawności umysłowej oraz ostrości wzroku.

.

Wyniki badania

Odkryto, że znaczny wpływ na wyniki badań ma rodzaj czekolady – otóż najwięcej naturalnych składników zawartych w kakao, tzw. flawonoli posiada czekolada ciemna, w jasnej jest ich zdecydowanie mniej. Co ciekawe nie brakuje ich również w czarnej i zielonej herbacie, w winogronie czy w jabłkach. Warto dodać, że w celu uwiarygodnienia testów wszyscy obecni byli przekonani, że chodzi o badania stwierdzające wpływ tłuszczu na organizm.

.

Czekolada to nie tylko smakołyk

Okazuje się, że ciemna czekolada może poprawić widzenie, a także pozytywnie wpływać na te części mózgu, które odpowiedzialne są za procesy umysłowe. Flawonole zwiększają przepływ krwi w mózgu i najprawdopodobniej tak samo wpływają na siatkówkę oka. Znajdziemy w niej tzw. węglowodany proste – są one najskuteczniej przyswajane przez organizm.

Co ciekawe najlepsze efekty odnotowano u badanych, którzy skończyli 25 lat. W przyszłości naukowcy zamierzają przeprowadzić podobne badania na grupie starszych osób.

Decydując się na czekoladę, wybierajcie tylko te zawierające jak największą ilość kakao. Smakują świetnie, a dodatkowo mogą przynieść same pozytywne efekty.

Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe

 

 

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczuMoże Ciebie również zainteresować