Czy jesteś wzrokowcem?

Wrzesień 25th, 2013

kobieta oczy

Zazwyczaj dzielimy się na trzy grupy: na słuchowców (nauka przez słuchanie), kinestetyków potocznie określanych mianem „czuciowców” (nauka przez dotyk, doświadczenie czuciowe) oraz wzrokowców (wzrok najważniejszym zmysłem). Dzisiaj przybliżymy Wam czym charakteryzują się wszyscy „należący” do trzeciej grupy.

Niezaprzeczalnie najmocniejszą stroną wzrokowca jest czytanie, ucząc się  zapamiętuje miejsce, w którym dany tekst był zapisany. Zazwyczaj wzbogacają swoje notatki o tabelki, wykresy, diagramy czy schematy. Najczęściej nie brakuje w nich słów-kluczy. Nierzadko jest w stanie przypomnieć sobie kolor zakreślonego tekstu, czcionkę. Sposób robienia notatek przesądzić może o efektywności przyswajanej wiedzy – im zapiski te są bardziej charakterystyczne, tym łatwiej zapamiętuje dany tekst.; bardzo często korzysta z kolorowych karteczek Podczas rozmowy z typowym wzrokowcem zauważyć można, że dużo wypowiadanych przez niego słów związanych jest z kolorami czy szeroko pojętymi obrazami. Nie da się ukryć, że jego mocną stroną jest dbanie o porządek – przeszkadza mu bałagan – dezorganizuje pracę, wręcz rozprasza.

Cenią obraz telewizyjny, bowiem dostarcza wiele wrażeń, jak również informacji. Dziedziny sztuki – chociażby malarstwo, rzeźba czy grafika nie są im obce. Wzrokowcy podczas nauki bardzo często korzystają ze slajdów czy zdjęć.

Zauważono, że wzrokowiec bardzo często  mruży oczy czy też podnosi brwi – poprzez wspomniane wyżej ruchy mimiczne wyraża swoje emocje, nastrój. Wyobraźnia w jego życiu pełni bardzo ważną rolę, jednak podczas zakupów zazwyczaj decyduje się na zakup dopiero po wcześniejszym przymierzeniu danego ubrania, podobnie jest w  przypadku wyboru samochodu, wystroju mieszkania – niezwykle ważnym kryterium jest dla nich szeroko pojęty wygląd, całokształt, ogólna prezentacja – całość musi ze sobą idealnie współgrać, w innym przypadku aż do skutku dążyć będzie do wymarzonego efektu.

Zazwyczaj mówi szybko, a wspomniana wyżej wyobraźnia sprawia, że w jego umyśle tworzą się pojedyncze sceny, które z kolei tworzą jeden spójny obraz; co ciekawe widzi każde wypowiadane słowo. Uważa się, że wzrokowiec ma świetną orientację w terenie – zapamiętanie drogi, którą właśnie przebyli nie stanowi dla nich żadnego problemu. Bardzo często używa zwrotów typu: „to wygląda dobrze”, „wyobraź sobie”, „widzę co masz na myśli” czy np. „nie mam cienia wątpliwości”.

Warto zastanowić się do jakiej grupy możemy zaliczyć samych siebie, bowiem ułatwić to może nie tylko naukę, ale również codzienne życie.

Bezokularow.pl pozdrawia wszystkich wzrokowców 😉Może Ciebie również zainteresować