Czy parametry dla soczewek kontaktowych są inne niż do soczewek okularowych?

Styczeń 13th, 2014

oko profil i soczewka

Zastanawiacie się czy rozpoczęcie użytkowania soczewek kontaktowych będzie wymagało dodatkowej wizyty o okulisty. Potwierdzamy, że tak- jeżeli chce się w sposób bezpieczny i prawidłowy korzystać z soczewek to wizyta u specjalisty jest konieczna.

Dlaczego muszę iść do specjalisty?

Specjalista podczas padania określi czy możemy korzystać z soczewek. Zbada stan zdrowia naszych oczu i określi parametry potrzebne do doboru soczewek. Przeprowadzi też instruktaż z zakresu pielęgnacji i aplikacji soczewek. Odpowie też na nasze pytania i zaleci termin kolejnej wizyty kontrolnej.

Jak dobiera się okulary?

W przypadku doboru okularów korekcyjnych, wystarczy określić wielkość i rodzaj wady. Następnie u optyka, po wyborze oprawek technik mierzy rozstaw źrenic. Ma to na celu prawidłowe skalibrowanie szkieł z naszymi oczami. Po końcowym spasowaniu i poprawkach otrzymujemy gotowy produkt.

Jak dobiera się soczewki kontaktowe?

W tym przypadku w doborze odpowiedniego produktu konieczna jest pomoc lekarza lub optometrysty. Poza określeniem rodzaju i wielkości wady koniecznym jest określenie takiego parametru jak BC, czyli promień krzywizny bazowej oraz DIA, czyli średnicy. Parametry te określają krzywiznę (kształt) naszego oka, BC stopień wypukłości gałki a DIA średnicę rogówki. Znajomość tych wartości konieczna jest, jeżeli soczewka ma być dokładnie dopasowana do oka.

Odpowiednie dopasowanie soczewki do oka zniweluje powstanie uszkodzeń w obrębie powieki i rogówki oraz zapewni komfort i bezpieczeństwo przy użytkowaniu.Może Ciebie również zainteresować