Czy soczewki kontaktowe można pożyczać?

Czy soczewki kontaktowe można pożyczać? Stanowczo nie. Dokładnie jak w starym powiedzeniu: „dobry zwyczaj nie pożyczaj”. Zastosować się do niego należy tym bardziej, jeżeli jego przedmiotem ma być coś tak osobistego, jak soczewka kontaktowa. Powinna być dla Ciebie tak samo indywidualną rzeczą jak ręcznik czy bielizna, ponieważ tak jak one może być przekaźnikiem groźnych bakterii czy zanieczyszczeń.


Dlaczego nie można pożyczać soczewek kontaktowych?

Przede wszystkim istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że druga osoba, od której chcemy pożyczyć soczewki, będzie miała dokładnie te same parametry. Każda soczewka została dobrana przez specjalistę dla konkretnej osoby według jej potrzeb i parametrów. Mimo że większość soczewek oglądanych „gołym okiem” wydaje się być taka sama, w rzeczywistości tak nie jest. Jedynie specjalista okulista lub optometrysta jest w stanie sprawdzić czy dana soczewka będzie dla Nas odpowiednia.

Inne parametry soczewek

Zmiana parametrów soczewki może doprowadzić do uszkodzenia rogówki, które w konsekwencji spowodować może pogorszenie stanu wzroku. Dla bezpieczeństwa własnych, jak i cudzych oczu, stosujmy wyłącznie soczewki własne ze znanych, pewnych i sprawdzonych sklepów. 

Bakterie

Nawet jeśli zdarzyłoby się, że osoba, od której chcesz pożyczyć soczewki nosi identyczny produkt, to naturalna flora bakteryjna jest inna u każdego człowieka. Wprowadzanie nowych mikroorganizmów na wrażliwą strefę gałki ocznej naraża na zainfekowanie i rozwój zakażenia.

Nie wiemy także jak dana osoba obchodziła się z soczewkami i czy przestrzegała zasad higienicznego obchodzenia się z soczewkami.

Jakie mogą być konsekwencje pożyczania soczewek?

  • rozwój zakażenia na skutek przeniesienia drobnoustrojów, bakterii czy zanieczyszczeń,
  • podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie oraz pieczenie oczu,
  • uszkodzenie rogówki bądź powieki i w konsekwencji pogorszenie widzenia, a w skrajnych sytuacjach trwałe uszkodzenie wzroku.

W jakim przypadku można pożyczyć od kogoś soczewki?

Istnieje tylko jedna dopuszczalna sytuacja, w której możesz pożyczyć od kogoś soczewki - gdy nosicie dokładnie te same soczewki, o tych samych parametrach (również krzywizna, czyli BC i średnica, czyli DIA). Ponadto wymogiem są czyste soczewki zamknięte w sterylnym blistrze. Upewnij się jednak, że blister nie został przebity, uszkodzony, a soczewka znajduje się w oryginalnym roztworze. Ponadto sprawdź datę ważności soczewek - taka informacja znajduje się na każdym blistrze.

Podsumowując, soczewki możesz pożyczyć kiedy:

  • korzystacie dokładnie z tego samego produktu (identyczne wszystkie parametry),
  • soczewki są zamknięte w sterylnych blistrach, bez żadnych uszkodzeń,
  • soczewki mają dobrą datę ważności, tzn. nie są po terminie,
  • pochodzą ze sprawdzonego źródła.

Aby uniknąć potrzeby pożyczania soczewek kontaktowych, miej zawsze zapas ze sobą, jeśli korzystasz ze szkieł kontaktowych regularnie, kupuj większe zestawy, wielopaki, które wystarczą na dłużej.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię