Czy wiesz, że…?

Styczeń 15th, 2015

zakładanie soczewek kontaktowych

Są wśród nas tacy, którzy soczewki noszą od kilku do nawet kilkunastu lat, ale czy wszystko o nich wiecie? Sprawdźcie sami!
Kiedy pierwszy raz pojawiły się soczewki? Które z nich będą najlepszym wyborem? Czym jest hialuronian sodu – tajemniczy składnik płynów i kropli? Odpowiedzi powyższych pytań znajdziecie poniżej 😉

Pomysł, za który dzisiaj jesteśmy wdzięczni

Pierwsze wzmianki informujące o instrumencie korygującym wzrok, zakładanym bezpośrednio na oko sięgają 1508r. Ich autorem był wybitny człowiek renesansu, nie kto inny jak Leonardo da Vinci. Projekt ten nie został wprowadzony w życie ze względu na zbyt niskie możliwości technologiczne tamtych czasów. Dopiero pod koniec XVIII wieku niejaki Thomas Young (fizyk i lekarz), który sam zmagał się z astygmatyzmem, zaprezentował aparat, który składał się z 5 milimetrowej tuby  zakończonej z jednej strony soczewką. Po napełnieniu tuby wodą, przykładał ją bezpośrednio do oka. Udało mu się w ten sposób skorygować swoją własną wadę wzroku.
Wiek XX był przełomowym dla innowacji i produkcji soczewek. W tym czasie zaczęto wykorzystywać nowe materiały do wytwarzania soczewki kontaktowej. Były to plastik, pleksiglas, tworzywo Boston, hydrożel i obecnie rozpowszechniona kompilacja silikonowo-hydrożelowa. W 1999r firmy Ciba Vision oraz Bausch&Lomb zaproponowały soczewki Air Optix Night&Day oraz Pure Vision ze wspomnianego wyżej materiału silikonowo-hydrożelowego.

Dlaczego soczewki silikonowo-hydrożelowe to najlepszy wybór?

Silikon, który wykorzystuje się do produkcji soczewek kontaktowych jest przede wszystkim gazoprzepuszczalny (dzięki niemu oko otrzymuje mniej więcej 5 razy więcej tlenu), jest elastyczny,   posiada mniejszą zawartość wody – jednak dzięki temu mniejsza jej ilość zostanie odparowana, zwiększając tym samym komfort noszenia soczewek nawet do późnych godzin wieczornych. Wybór jest oczywisty – w imię jakości warto zdecydować się na soczewki silikonowo-hydrożelowe. Mogą to być EyeLove Exclusive czy Biofinity od Cooper Vision czy Air Optix (Ciba Vision – obecnie Alcon).

Postaw na hialuronian sodu

Być może zastanawiacie się czy zdecydować się na krople bądź płyny wzbogacone o ten tajemniczy składnik. Jeśli wciąż macie wątpliwości, postaramy się je rozwiać. Hialuronian sodu to nic innego jak składnik filmu łzowego. Dodatkowo bardzo silnie wiąże wodę, nie pozwalając na wyschnięcie oka czy soczewki. Warto wiedzieć, że ma swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach – np. w medycynie – jest składnikiem preparatów przeznaczonych do leczenia trudno gojących się ran, blizn; poza tym przyśpiesza proces regeneracji nabłonków, stawów oraz skóry właściwej; w okulistyce – przyśpiesza odbudowę spojówki pocieranej przez soczewkę. Warto wiedzieć, że ma działanie przeciwzapalne czy zwiększa elastyczność skóry.

Zastosowany w kroplach bądź płynach do pielęgnacji soczewek m.in. zmniejsza tarcie soczewki o powierzchnię oka czy sprzyja powstawaniu filmu łzowego – dzięki temu noszenie soczewek staje się jeszcze bardziej komfortowe. Warte uwagi są krople EyeSee Herbal czy EyeLove Comfort, natomiast w przypadku płynów sięgnijcie po BioTrue bądź EyeLove Comfort PLUS – na pewno spełnią Wasze oczekiwania.

Bezokularow.pl – tylko oryginalne soczewki kontaktowe

 

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczuMoże Ciebie również zainteresować