Daty ważności – sprawdź je!

Styczeń 2nd, 2015

Kalendarz

Początek Nowego Roku, warto więc przejrzeć posiadane prze nas soczewki, płyny i krople. Dlaczego, bo jak każdy wyrób i te posiadają swoją datę przydatności do użytku.

Daty ważności

Większość soczewek kontaktowych ważnych jest od daty wyprodukowania przez minimum 2 lata podobnie jest z płynami do soczewek i kroplami nawilżającymi. Jest to więc asortyment, który tak szybko nam się nie przedawni, nawet jeżeli nie jest przez nas regularnie noszony. Jeżeli soczewki ubieramy co jakiś czas (np. miesiąc użytkowania i 2 m-ce przerwy) lub powracamy do nich po dłuższej przerwie sprawdzenie daty powinno być naszym nawykiem.

Należy przy tym pamiętać, że data ważności produktu a czas w jakim powinien zostać zużyty po otwarciu to dwie różne sprawy. Dla płynów jest czas ok 6m-cy dla np. Opti-Free Express lub 3m-cy dla EyeLove Comfort i EyeLove Comfort PLUS. Krople najczęściej można użytkować 30 dni od pierwszego użycia lub 2miesiące dla kropli EyeLove Comfort czy 3 miesiąc dla Hyal-Drop Multi. Natomiast po otwarciu blistra soczewkę przeniesioną do pojemnika z płynem można przechowywać  przez taki czas na jaki została przeznaczona do użytku, czyli soczewkę miesięczną można przechowywać miesiąc nie zależnie czy w tym czasie była noszona czy też nie.

.

Gdzie szukać oznaczeń?

Jeżeli będziemy użytkować dany asortyment po raz pierwszy warto w takim przypadku zapoznać się z ulotką informacyjną. Jest ona dołączona do opakowania lub w przypadku jej braku ważne informacje wypisane są na opakowaniu zewnętrznym (kartoniku lub butelce).

Daty produkcji wraz z datami ważności umieszczone są na spodzie bądź górze opakowania. W przypadku kartoników od soczewek jest to najczęściej ich bok lub tylna strona.

Data ważności znajduje się zazwyczaj obok symbolu klepsydry, podobnego do tego:

Często obok umieszczony jest skrót EXP, pochodzący od angielskiego zwrotu: expiration date oznaczającego właśnie data ważności.
W niektórych płynach obok daty ważności znajdziemy datę produkcji, obok której umieszczona jest ikona fabryki, przykładem takiego płynu jest seria Opti-Free od Alcon.

Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe

 

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczuMoże Ciebie również zainteresować