Dobór soczewek kontaktowych – krok po kroku

Październik 10th, 2011

soczewka kontaktowa na palcu wskazującym

Przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek kontaktowych, powinieneś udać się do okulisty po poradę. Specjalista, wykorzystując swoje doświadczenie pomoże ci dobrać szoczewki odpowiednie dla twoich oczu.

Przygotuj się na to, że dopasowanie szkieł kontaktowych będzie trwało trochę dłużej niż rutynowa wizyta u okulisty. Pamiętaj, rezerwując wizytę u okulisty uprzedź, że jej celem jest dopasowanie soczewek. Decydując się na zakup soczewek przejdziesz przez kilka etapów.

Pierwszym, którego możesz się spodziewać będzie wywiad lekarski. Okulista zapyta cię o ogólny stan zdrowia i wzroku. Dowie się dlaczego chcesz nosić soczewki. Czy ma być to korekcja wady czy też zwykły zabieg kosmetyczny (soczewki kolorowe). To co powiesz będzie dla specjalisty wyznacznikiem dalszych badań.

 

Następnie okulista przeprowadzi pełne badanie wzroku. Składa się ono z kilu testów, których celem jest ustalenie ostrości wzroku. Zostaniesz przebadany pod kątem jakości widzenia, widzenia peryferyjnego, percepcji głębi, funkcjonowania mięśni odpowiedzialnych za ruch gałek ocznych i ciśneinia węwnątrz gałek. Jeśli nię będzie żadnych przeciwskazań, dostaniesz receptę na szkła korekcyjne.

Kolejnym, trzecim już etapem będzie dopasowanie odpowiednich soczewek kontaktowych, po uprzednim pomiarze oczu i ocenie widzenia. Specjalista wykona pomiar wszystkich parametrów wpływających na dobór soczewek. Ważne będą tutaj też takie kwestie jak wrażliwość twoich oczu, tendencje do wysychania.

 

Okulista założy ci soczewki próbne. Może się zdarzyć tak, że będziesz musiał przymierzyć więcej nić jedną parę. Kiedy okulista stwierdzi, że dopasowane soczewki są dla ciebie właściwe przejdziesz do kolejnego etapu polegającego na przeszkoleniu w zakresie użytkowania i pielęgnacji.

 

Nauczysz się jak zakładać i zdejmować soczewki. Dowiesz się też w jaki sposób je przechowywać. Nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Podczas pierwszego, próbnego zakładania soczewek możesz odczuwać dyskomfort wynikający z tego, że twoje oczy nie są przyzwyczajone do soczewek Okres adaptacyjny dla oczu trwa do pół godziny.

Kolejno dokonasz zakupu soczewek i odpowiednich płynów do ich pielęgnacji. Choć większość specjalistów oferuje soczewki na miejscu, może się jednak zdarzyć taka sytuacja, że twoje soczewki trzeba będzie zamówić.

Na samym końcu czeka cię wizyta kontrolna, aby sprawdzić czy rzeczywiście soczewki są dla ciebie dobrym rozwiązaniem i czy dobrze radzisz sobie z ich użytkowaniem. Zazwyczaj odbywa się do 30 dni od rozpoczęcia noszenia soczewek.

 

Pamiętajmy, że przy doborze soczewek bierzemy pod uwagę nie tylko rodzaj i wielkość wady, ale również takie czynniki jak tryb życia, nawilżenie oka czy nawet wiek pacjenta.Może Ciebie również zainteresować