Halo i olśnienie – wrogowie czy przyjaciele?

Luty 6th, 2015

halo astronomia

Halo i olśnienie to zjawiska optyczne, które mogą nam często towarzyszyć. Czy są to jednak wrażenia optyczne, które sprzyjają oczom czy jednak przeszkadzają w funkcjonowaniu? Znacie odpowiedź na to pytanie?

Halo

Jakkolwiek jest to piękne zjawisko optyczne, gdy zachodzi w atmosferze, jeżeli jednak powstaje na skutek wady wzroku lub źle dobranej korekcji traci całkowicie swój urok.  Halo dostrzegamy jako rozmyte pierścienie świetlne z rozbłyskami wokół źródeł światła. Łatwo zaobserwować je wokół lamp ulicznych czy reflektorów samochodowych gdy zapada zmrok.

Olśnienie

To zjawisko powstaje na skutek niewłaściwego rozkładu, zakresu luminacji (czyli miary natężenia oświetlenia) lub też występowania zbyt dużych kontrastów luminacji (słaba lampa w ciemnym korytarzu). Efekt ten wywołuje  uczucie irytacji, niewygody widzenia lub nawet bólu. Źródłem takich odczuć może być bezpośrednia obserwacja źródeł światła (w tym przypadku będzie to olśnienie bezpośrednie) lub obserwacja odbić źródeł światła od powierzchni z wysokim albedo np. gładkie, białe, lśniące powierzchnie (olśnienie odbiciowe). Ze względu na swoją uciążliwość olśnienie można podzielić na przykre i przeszkadzające.

Jak sobie radzić?

W przypadku halo warto udać się na wizytę kontrolną do lekarza specjalisty, bo możliwe, że użytkujemy niewłaściwe dobrane soczewki (zbyt słabe czy niedostosowane do wady). Warto wykonać też badania podstawowe by wyeliminować ewentualne choroby.

W przypadku olśnienia jeżeli występuje ono w miejscu pracy, zwróćmy uwagę przełożonym, że praca przy tak rozmieszczonym oświetleniu jest dla Nas wysoce niekomfortowa. Po korekcie rozmieszczenia źródeł światła i likwidacji źródeł światła odbitego komfort powinien się poprawić.

Jak możemy sobie pomóc?

Jeżeli mamy taką możliwość poprośmy lekarza o próbne soczewki Pure Vision 2HD od Bausch&Lomb. Soczewki te szczególnie polecane są osobom spędzającym dużo czasu przy ekranie komputerowym oraz kierowcom. Dzięki zastosowaniu optyki wysokiej rozdzielczości High Definition TM zmniejszają efekt halo (poświatę wokół źródeł światła) i zjawisko olśnienia, które mogą przyczyniać się do niewyraźnego widzenia.

Bezokularow.plsoczewki kontaktowe

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

 Może Ciebie również zainteresować