Hialuronian sodu – dlaczego jest tak ceniony?

Sierpień 24th, 2012

EyeLoveplus_big

Każde oko potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, a szczególnie w przypadku osób noszących soczewki kontaktowe. Jaki zatem składnik pomaga utrzymać poziom wody na wysokim poziomie? Przedstawiamy Wam hialuronian!

Kwas hialuronowy – jest  związkiem chemicznym o budowie polimeru, czyli bardzo długich cząsteczek. Należy do grupy związków, które mają identyczną budowę chemiczną w każdym organizmie (od bakterii do człowieka). W związku z tym nie wykazuje właściwości alergizujących, każdy może go bezpiecznie stosować. Jest to substancja, która występuje w naszym ciele naturalnie.

Właściwości kwasu hialuronowego, przydatne nam, Bezokularowiczom :

  • jest składnikiem filmu łzowego, gdzie podczas dwóch faz mrugnięcia pełni ważne funkcje. Gdy oko jest otwarte ma większą lepkość i nie spływa z oka, wydłużając tym samym czas do przerwania filmu łzowego. A im on dłuższy tym bardziej komfortowo się czujemy np. podczas czytania czy oglądania telewizji. Natomiast gdy oko jest zamknięte lepkość hialuronianu zmniejsza się by po ponownym otwarciu na nowo pokryć gałkę oczną,
  • istotną zaletą hialuronianu jest to, że  bardzo silnie wiąże wodę, nie pozwalając oku ani soczewce kontaktowej wyschnąć. Dzięki czemu możemy ją eksploatować w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach nawet przez dłuższy czas bez żadnych dolegliwości,
  • stymuluje regenerację nabłonków, stawów i skóry właściwej ( hialuronian jest składnikiem preparatów przeznaczonych do leczenia trudno gojących się raz oraz blizn), pomaga także w regeneracji spojówki pocieranej przez soczewkę.

A oto dodatkowe plusy hialuronianu:

  • zwiększa elastyczność skóry- jest sprzymierzeńcom kolagenu w walce ze zmarszczkami,
  • ułatwia transport substancji pokarmowych wewnątrz komórek,
  • hamuje wysięki i obrzęki,
  • wiąże wodę w naskórku nie rozszerzając jednocześnie naczyń krwionośnych,
  • ma działanie przeciwzapalne.

Dzięki wyżej wymienionym cechom, kwas hialuronowy znalazł  zastosowanie w okulistyce, gdzie pomocny jest przy zabiegach operacyjnych na gałce ocznej.
Obecne czasy wymuszają na nas wielogodzinną prace przy komputerach, przez co rzadziej mrugamy i łatwiej dochodzi do stanów zapalnych spojówki. Częściej też zmagamy się z zespołem suchego oka. Hailuronian zawarty w płynach i kroplach do oczu, chroni nas przed tymi  dolegliwościami. Łagodzi objawy „suchego oka” tak często towarzyszcemu osobom noszącym soczewki kontaktowe. Dzięki silnej absorpcji wody bardzo dobrze nawilża na długi czas chroniąc nasze oczy przed pieczeniem i nieprzyjemnym uczuciem suchości. Dzięki swoim właściwością łagodzi podrażnienia i pobudza regenerację nabłonków.

 
Hialuronian sodu zastosowany w kroplach do oczu obniża tarcie między powieką a soczewką, wspiera film łzowy oraz wiąże szkodliwe substancje mające styczność z naszym okiem. To wszystko sprawia ze jesteśmy w stanie użytkować soczewkę przez dłuższy czas, bez przykrych dolegliwość jak uczucie piasku pod oczami lub pieczenie.

 
W artykułach do pielęgnacji soczewek występuje zazwyczaj pod postacią soli , jako hialuronian sodu. Obecnie jedynie najlepsze płyny mają go w swoim składzie: są to EyeLoveComfort Plus od firmy Disop oraz Biotrue od Bausch&Lomb. Środek ten występuje także w składzie kropli do oczu: EyeLoveComfort oraz Moisture Drops od firmy Avizor.

 

 

Jeżeli jeszcze nie spróbowałeś, to nie czekaj dłużej 🙂  możesz tylko zyskać!Może Ciebie również zainteresować