Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Październik 7th, 2011

wyciąganie soczewek kontaktowych z pojemniczka

Jedną z podstawowych zasad użytkowania soczewek kontaktowych jest ich odpowiednia pielęgnacja. Nie każdy wie, że właściwe czyszczenie ogranicza ilośc bakterii osadzonych na soczewkach nawet o 90 %. Zmniejsza się tym samym ryzko wystąpienia groźnych infekcji oczu, zwiększa natomiast komfort i zadowolenie ze stosowania popularnych zaminiików okularów. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak bezpiecznie przechowywać soczewki oraz jakie środki powinniśmy stosować do ich dezynfekcji.

Szkła kontaktowe muszą być poddawane czyszczeniu po każdym zdjęciu z oka. Inaczej obecne na nich osady w postaci białek i wapnia przyczynią się do powstania zakażeń oczu.

Odpowiednia dbałość o soczewki ma kluczowe znaczenie dla zdrowia twoich oczu. Dlatego tak wazne jest więc przestrzeganie właściwego trybu noszenia i wymiany soczewek.

Podstawą użytkowania soczewek kontaktowych jest higiena rąk. Staranne umycie dłoni powinno poprzedzać wszystkie czynności prowadzące do dotykania soczewek ( zakładanie, zdejmowanie czy czyszczenie). Jeśli nie umyjemy dokładnie rąk , istnieje ryzyko, że przeniesiemy na nasze soczewki wszystkie bakterie i drobnoustroje. Do mycia używajmy nieperfumowanego mydła w płynie, ponieważ jest dużo skuteczniejsze w usuwaniu zanieczyszczeń. Przed bezpośrednim kontaktem z soczewką należy spłukać resztki mydła z rąk, tak aby nie podrażniło oka. Do osuszania rąk najlepiej jest użyć ręcznika, który nie będzie pozostawiał pyłków. Inaczej odczujemy dyskomfort noszenia soczewek i zwiększymy ryzyko infekcji.

 

JAK CZYŚCIĆ SOCZEWKI KROK PO KROKU?

1. Soczewki należy dezynfekować bezpośrednio po ich zdjęciu.

2. Soczewki kładziemy na zdezynfekowanej, czystej i suchej dłoni.

3. Wylewamy kilka kropel płynu do czyszczenia na soczewkę i małym palcem drugiej ręki pocieramy soczewkę w celu usunięcia zanieczyszczeń.

4. Ponownie spłukujemy soczewki większą ilością płynu.

5. Wkładamy soczewki do pojemniczka.

6. Pojemnik z soczewkami w środku wypełniamy płynem po brzegi, zamykamy i zostawiamy soczewki do czasu ponownego założenia ich na oczy.

 

Pamiętajmy także o tym, aby zadbać o pojemniczek, którego używamy do przechowywania soczewek kontaktowych. Po założeniu soczewek na oczy należy wylać płyn z pojemniczka. Nie zaszkodzi równiez, jeśli codziennie wypłuczemy pojemniczek płynem dezynfekującycm i pozostawimy do wyschnięcia. Po mięsiącu wymieńmy pojemnik na nowy.

JAKI PŁYN BĘDZIE ODPOWIEDNI DO PIELĘGNACJI SOCZEWEK?

Na rynku istnieje wiele płynów służących oczyszczaniu soczewek kontaktowych. Każdy płyn posiada inny skład i przeznaczony jest do konkretnego typu soczewek. Wyróżnia się ich 4 podstawowe rodzaje:

-płyn dezynfekujący – stosowany jest do przechowywania soczewek w odpowiednim pojemniczku, zabija bakterie, ktore osadzają się na powierzchni i mogą być przyczyną infekcji oczu

-płyn czyszczący – pomaga usunąć zanieczyszcenia zgromadzone na powierzchni szkieł

-płyn spłukujący – usuwa brud, dzięki czemu soczewki są gotowe do założenia

-płyn wielofunkcyjny – łączy w sobie wszystkie powyższe funkcje

 

 

 

Wybierając płyn do soczewek należy pamiętać, że każdy środek pielęgnacyjny ze względu na swój skład  będzie inaczej oddziaływać na oczy użytkownika. Istnieją odpowiednie płyny zarówno do soczewek miękkich, jak i do soczewek twardych. Nie należy tych płynów mieszać.Najwygodniejszym sposobem pielęgnacji soczewek jest stosowanie płynów wielofunkcyjnych. Za pomocą tego samego płynu można czyścić, dezynfekować i spłukiwać soczewki.

Aby uniknąć dyskomfortu noszenia soczewek, pamiętaj także o odpowiednim użytkowaniu płynu. Przede wszystkim nie należy dotykać końcówki butelki z płynem, aby nie doszło do zanieczyszcenia. Zaraz po użyciu zamykajmy butelkę z płynem i regularnie sprawdzajmy datę ważności. Przeterminowany płyn nie nadaje się do użytku.

 

Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek możesz być pewny, że twoje soczewki są odpowiednio zdezynfekowane i gotowe do noszenia.

 

 

 

 Może Ciebie również zainteresować