Jak powinna prawidłowo wyglądać wizyta u okulisty/optometrysty?

Marzec 19th, 2013

oko tablica

Już w tym tygodniu zawita do nas kalendarzowa wiosna. Nie da się ukryć, że to najlepszy czas na zmiany, nowe decyzje – a co za tym idzie na soczewki! Niezwykle ważne, by w świat kontaktów wprowadził nas okulista lub optometrysta specjalizujący się doborze soczewek kontaktowych. A jak powinna wyglądać wizyta u specjalisty? Przeczytajcie sami!

Pierwszy krok – wywiad oraz badanie oczu

Po pierwsze warto pamiętać, że dopasowanie odpowiednich soczewek może zająć znacznie więcej czasu niż podczas standardowej wizyty kontrolnej, dlatego powinno się zarezerwować na nią nieco więcej czasu. Konieczne jest również poinformowanie specjalisty, że celem wizyty jest dopasowanie soczewek kontaktowych, a nie korekcja wady wzroku za pomocną okularów. Badanie okulistyczne składa się z kilku testów, których głównym zadaniem jest określenie stanu zdrowia oczu, wraz z określeniem ostrości widzenia. Lekarz okulista powinien zbadać widzenie ogólne, peryferyjne, ciśnienie w gałce ocznej, jak również pracę mięśni oka odpowiedzialnych za ruch gałek ocznych. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniej korekcji wzroku, w tym przypadku dopasowanie soczewek kontaktowych.

Krok drugi – dobór odpowiednich soczewek

Okulista bądź optometrysta powinien zadać pytanie jaki styl życia prowadzi pacjent, czy uprawia sport (w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłyby soczewki jednodniowe, gdzie nie ma konieczności stosowania płynów do soczewek – świetnie w tej roli sprawdzają się hydrożelowe soczewki EyeLove 1-Day, które zapewniają komfort noszenia przez kilkanaście godzin – wieczorem są po prostu wyrzucane). Powinno również paść pytanie, jakie są wymagania wzrokowe pacjenta – czy np. chciałby zacząć nosić soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne dzienne, czy miesięczne całodobowe, które zapewniają ostrość widzenia przez 24h na dobę. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, okulista jest w stanie zaproponować dostosowany do potrzeb pacjenta produkt.

.

.

Właściwie dopasowanie soczewek pod kątem krzywizny gałki ocznej (BC) oraz jej średnicy (DIA) jest koniecznością, by móc cieszyć się z komfortu jaki dają soczewki kontaktowe. Okulista zbada również rogówkę, by wykluczyć schorzenia, które mogłyby uniemożliwić noszenie soczewek. Specjalista powinien również zadać pytanie, czy oczy pacjenta mają tendencję do częstego wysuszania – niezwykle istotne jest udzielenie na to pytanie precyzyjnej odpowiedzi, gdyż umożliwi to dobór odpowiednich soczewek – hydrożelowych z większą zawartością wody bądź silikonowo- hydrożelowych (o materiałach, z jakich wykonywane są soczewki możecie przeczytać tutaj: KLIK).

Zakładanie soczewek – krok trzeci

Konieczne będzie założenie próbnych soczewek kontaktowych – dzięki temu specjalista sprawdzi czy są prawidłowo dopasowane (możliwe, że konieczne będzie odczekanie ok. 15 minut zanim okulista będzie mógł stwierdzić czy są odpowiednio ułożone). Okazać się również może, że konieczne będzie przymierzenie kilku różnych soczewek w celu wybrania najbardziej komfortowych. Lekarz okulista powinien również nauczyć jak je zakładać, jak najłatwiej zdejmować oraz jak je pielęgnować. Należy pamiętać, że pacjent powinien otrzymać od specjalisty soczewki próbne do przetestowania także poza gabinetem, następnie wrócić do specjalisty na wizytę kontrolną po przenoszeniu próbnych soczewek.

Co najmniej raz na rok konieczne będą również kontrole okulistyczne.

.

Najważniejsze, by nie zniechęcać się, jeśli na początku zakładanie soczewek (bądź zdejmowanie) sprawia trudności. Już po kilku dniach noszenia soczewek kontaktowych znajdziecie odpowiedni dla siebie sposób. Pamiętajcie – tylko wprawa czyni mistrza!

Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować