Kalejdoskop

Listopad 27th, 2014

obraz z wnętrza kalejdoskopu

Szkocki fizyk specjalizujący się w polaryzacji światła, rektor m.in. Uniwersytetu Edynburskiego, pozostawił po sobie 2 ciekawe wynalazki. Przynajmniej jeden z nich zapewnił nam chwile wspaniałej zabawy w dzieciństwie. Kolor, ruch, światło, mozaika… już się pewnie domyślacie o czym mowa.

Tak to kalejdoskop!

Nazwa kalejdoskopu pochodzi z greckiego kalos (piękny) + eidos (obraz) + skopéo (widzieć). Magiczna zabawka z dzieciństwa przy, której pewnie każdy się głowił i zastanawiał jak to działa, że tak pięknie zmienia się wzór.

 

Cóż, dziś już wiemy, że winne wszystkiemu są odpowiednio ustawione lustra. By uzyskać piękne mozaiki stosuje się dwa zwierciadła ustawione pod kątem 22.5, 30 lub 45 stopni lub trzy zwierciadła tworzące graniastosłup równoboczny o kątach 60 stopni. Wielokrotne odbicia kolorowych szkiełek w zwierciadłach, zmieniające się pod wpływem obracania kalejdoskopem pozwalają na uzyskiwanie przepięknych kompozycji. Pierwotnie kalejdoskop używany był jako przyrząd optyczny, szybciej jednak rozpowszechnił się jako zabawka.

Jeżeli sami chcecie stworzyć obrazek jak z kalejdoskopu, to zajrzyjcie na tę stronę: http://joemonster.org/gry/24038/Kalejdoskop Warto się czasem kreatywnie odstresować.

Innym wynalazkiem Davida Brewstera, czyli stereoskopem opowiemy innym razem.

Miłej zabawy życzy Bezokularow.pl- soczewki kontaktowe

 

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczuMoże Ciebie również zainteresować