Krótkowzroczność

Październik 24th, 2012

oko soszewka plan pierwszy

Krótkowzroczność (inaczej wada refrakcji bądź niemiarowość oka)  jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych wad wzroku. Fizjologia tej wady wzroku polega na tym, że u krótkowidzów gałka oczna jest dłuższa a rogówka jest nadmiernie zakrzywiona w porównani do normalnej krzywizny i długości gałki ocznej.

Co za tym idzie, promienie światła skupiane przez rogówkę i soczewkę padają przed, zamiast bezpośrednio na siatkówce – właśnie dlatego osoby cierpiące na tę dolegliwość mają problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w większej odległości. Z bliska nie odczuwając żadnego dyskomfortu.


Przeprowadzone badania wykazały, że zasadnicze znaczenie dla rozwoju krótkowzroczności ma raczej intensywność wykonywanej pracy z bliska niż całkowity czas jej trwania. Stwierdzono też że ograniczający wpływ na rozwój tej wady wzroku ma aktywność na świeżym powietrzu przy dziennym, co najważniejsze, naturalnym świetle. Sport czy różna aktywność fizyczna nie ochronią nas przed rozwojem krótkowzroczności, ale oczywiście pozytywnie wpływać będą na ogólny stan organizmu.

.
Do korekcji tej wady stosujemy szkła okularowe bądź soczewki kontaktowe rozpraszające, oznaczone mianem minus. Mają one za zadanie rozproszyć wiązkę promieni świetlnych przechodzących przez układ optyczny, tak by wiązka ta skupiała się bezpośrednio na siatkówce a nie przed nią. Wybór sposobu korekcji tej wady wzroku zależy od Was. Przyznajemy, że dla nas najlepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Są wygodną, dyskretną i komfortową alternatywą dla okularów. Dostępne w dużej rozpiętości mocy ( do -20D np. Proclear Sphere) i w przystępnych cenach na każdą kieszeń (np. soczewki EyeLoveComfort).
.
Pamiętajmy, że nieskorygowana wada wzroku może cały czas się pogłębiać, a tego przecież chcemy uniknąć. 🙂Może Ciebie również zainteresować