Metody wytwarzania soczewek kontaktowych

Wiecie już z czego zrobione są soczewki, jak się je użytkuje i jaka jest ich historia. Dziś przyszła pora na to by dowiedzieć się jakimi metodami są one wykonywane. Ciekawych tego, jak powstaje soczewka zapraszamy do dalszej lektury.


Jak powstają soczewki miękkie?

Soczewki kontaktowe miękkie starszej generacji wykonywane są materiału hydrożelowego uwadnianego do odpowiednich wartości, tak by zapewnić rogówce wymianę tlenową. Nowy, czyli silikonowo-hydrożelowy polimer dzięki zawartości silikonu jest znacznie bardziej przyjazny naszej rogówce, gdyż przepuszcza więcej tlenu. Woda w nowej generacji soczewek ma za zadanie sprawić, by użytkowanie było jak najprzyjemniejsze..

Jak się robi soczewkę kontaktową?

W produkcji soczewek miękkich możemy wyróżnić dwie metody. .

  • Pierwsza metoda, czyli odlew z formy

W tym przypadku płynny polimer wstrzykiwany jest do formy, która po dociśnięciu kształtuje soczewkę w odpowiedni sposób nadając jej określoną moc, krzywiznę i średnicę. Następnie taką soczewkę utwardza się, by polimer mógł stanowić szkielet soczewki na tyle trwały by się nie odkształcał i na tyle elastyczny aby był komfortowy. Po uwodnieniu soczewkę umieszcza się w bistrze wypełnionym płynem odpowiednim do jej przechowywania.

  • Druga metoda, czyli spin-casting

Tutaj polimer umieszczony jest w wirującej formie. Dzięki sile odśrodkowej dopasowuje się do niej uzyskując odpowiedni kształt, moc i średnicę. Następnie tak samo jak w poprzednim przypadku soczewkę uwadnia się w odpowiednim procencie i zamyka się w opakowaniu.

Jak wytwarzane są soczewki twarde?

Tutaj sposób produkcji jest nieco inny. Płynny polimer utwardza się a następnie tnie się go na małe bloki z których wycinane są  gotowe soczewki. Wewnętrzną powierzchnię takiej soczewki kształtuje się termicznie a następnie wykańcza. Tego typu proces pozwala dopasować soczewkę do indywidualnych parametrów pacjenta, które ze względy na różnego typu choroby czy urazy mogą być niestandardowe.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię