Miejsca na świecie z OKIEM w nazwie

Listopad 8th, 2013

oko - swietne zdjęcie

Dzisiaj zapraszamy Was na małą podróż dookoła świata w poszukiwaniu miejsc, które w nazwie mają nasz ulubiony zmysł, czyli oko 😉 O dziwo wcale nie jest ich aż tak mało!

Zacznijmy może od Polski…

Morskie Oko zna chyba każdy z nas. To największe jezioro w Tatrach leży w Dolinie Rybiego Potoku w odległości około 25 km od Zakopanego. Samochodem lub busem dojechać można do Palenicy Białczańskiej, następnie ok. 8 km przejść pieszo bądź skorzystać z dorożek. Podążając szlakiem napotkać można chociażby Wodogrzmoty Mickiewicza. Nad Morskim Okiem znajduje się również schronisko górskie, z którego podziwiać można piękną panoramę na Tatry Wysokie i Rysy. Każdy, kto ma zamiar pojechać to Zakopanego, nie może zapomnieć o tym niezwykłym miejscu.

 

Oko Sahary (lub Oko Afryki) Mauretania

Być może niektórzy z Was mieli okazję słyszeć o tym niezwykłym zjawisku geologicznym – mowa tutaj o znajdującym się na zachodnim krańcu Sahary (w granicach terytorium Mauretanii) wypiętrzonej skały osadowej, która ukształtowana została na skutek erozji; przez bardzo długi czas przypisywano mu pochodzenie wulkaniczne. Jego średnica jest naprawdę szokująca – to aż 50 kilometrów – dlatego najlepiej prezentuje się z większych odległości. Oko Sahary świetnie widoczne jest na zdjęciach wykonywanych przez NASA. Od przeszło 50 lat budzi zainteresowanie wśród wielu badaczy tego typu zjawisk.

 

Bajkał – błękitne oko Syberii

Błękitnym okiem Syberii przyjęło się nazywać Bajkał – najstarsze i najgłębsze jezioro położone na terytorium Rosji. Warto wiedzieć, że pod względem powierzchni jest trzecim jeziorem w Azji i ósmym na świecie. Konkretne dane wspomnianego wyżej jeziora są naparwdę szokujące – ma powiem aż 663 km długości, a maksymalna szerokość jest bliska 80 km. Wokół jeziora rozciąga się wiele pasm górskich – chociażby znajdujące się na północno-zachodnim brzegu Góry Bajkalskie ( 2572m.n.p.m.) czy znajdujące się na północno-wschodnim brzegu, wznoszące się an 2841m n.p.m. Góry Barguzińskie.

Za ciekawostkę można uznać, że Bajkał uznawany jest za jedno z najstarszych jezior na Ziemi – jego wiek określa się na około 25 mln lat. Temperatura w ciągu roku sięgnąć może 20 stopni Celsjusza (przy brzegu), jednak przez około 3 miesiące, tj. od stycznia do kwietnia zamarza na ok. 1 metr grubości. W wodach Bajkału żyje ponad 1200 gatunków zwierząt i ok. 600 gatunków roślin. Znaczna część jeziora Bajkał objęta jest ochroną.

 

Oko Moskwy (tzw. „rosyjski dzięcioł”)

Tę dość charakterystyczną nazwę noszą znajdujące się na terytorium Ukrainy dwie ogromnych rozmiarów anteny, które rozciągają się na około 900 metrów szerokości, 135 (pierwsza z nich) oraz 85 metrów wysokości. Powstały w ramach systemu obronnego – tzw. tarczy antyrakietowej. Większa z nich przypisana miała funkcję odbiorczą, swym zakresem obejmowała ponad 3000 metrów obszaru, natomiast druga przeznaczona była do wysyłania sygnałów. Niesamowitą moc i zasięg anten najlepiej potwierdza fakt, iż dawka promieniowania potrafiła dotrzeć nawet do USA. Co więcej jeden z rosyjskich ekspertów uznał, że jej potężne promieniowanie mogło doprowadzić do burzy tak naprawdę w każdym zakątku Ziemi. Miejsce to posiada pewną tajemnicę – podobno kompleks ten skrywał w sobie cztery podziemne pomieszczenia. Niektórzy naukowcy uważają, ze mogło tam dochodzić do licznych eksperymentów psychotronicznych, polegających chociażby na wpływaniu falami radiowymi na ludzki mózg, powodując apatię, stany lękowe, czy depresję.

 

Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować