„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”, czyli trochę o Andrzejkach

Listopad 30th, 2012

klucze

Już niedługo wieczór wróżb, magii i radosnej zabawy, poprzedzający rozpoczęcie adwentu- czasu pokuty i oczekiwania. Andrzejki obchodzone są w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Święto to znane jest w całej chrześcijańskiej europie a także w Szkocji, Grecji i Rosji, gdzie św. Andrzej jest patronem.

Historia
W przeszłości wróżby i zabawy andrzejkowe miały charakter matrymonialny i skierowane były do niezamężnych dziewcząt, których św. Andrzej jest patronem. Wróżby w ten dzień traktowano poważnie, były one odprawiane indywidualnie w odosobnieniu.  Odpowiednikiem takiego święta dla mężczyzn były katarzynki obchodzone w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada.

Zabawy andrzejkowe
Andrzejkowe wróżby i zabawy różnią się nieco w zależności od regionu Polski, cechą wspólną było odkrycie: wyglądu, imienia, zawodu i cech charakteru przyszłego męża.
Do popularnych zabaw należało m.in.:

  • wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz — na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróżono o przyszłym ukochanym, jego cechach wyglądu, zawodu, itp.,
  • ustawianie kolejno lewych butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi — ta, której but, jako pierwszy dotarł do progu, jako pierwsza miała wyjść za mąż.


Współcześnie
Obecnie zabawy andrzejkowe straciły dawną intymność i magiczność. Stały się zabawą uniwersalną dla dziewcząt i chłopców. Teraz jak i dawniej zabawy mają na celu wywróżenie sobie przyszłego męża czy żony. Coraz częściej w ten dzień wybieramy się do klubów czy dyskotek by bawić się wspólnie z przyjaciółmi. Dobrze by było w takiej sytuacji zrobić na towarzystwie wrażenie. A co się do tego celu nie nadaje lepiej jak bajecznie kolorowe, szalone soczewki kontaktowe z linii Crazy Lens. Do wyboru mamy 18 ciekawych wzorów m.in.: Twilight, Barbie Pink czy Black screen. Jeżeli to dla Was za mało może skusicie się na Crazy Lans UV Glow, soczewki kontaktowe, które świecą w świetle UV.


Z okazji andrzejek soczewki te w promocyjnych cenach: Crazy Lens za 59,99zł a Crazy Lens UV Glow za 69,99zł. Jeżeli chcecie je zobaczyć na żywo zapraszamy do punktów stacjonarnych.Może Ciebie również zainteresować