Nie żałuj płynu do soczewek!

Styczeń 14th, 2015

woda

Oszczędność jest jak najbardziej cechą pozytywna o ile oczywiście nie przybierze skrajnej formy. Jednak mimo wszystko na pewnych sprawach oszczędzać się nie powinno, dlaczego, bo konsekwencje mogą być dla nas bardzo kosztowne.

Ile nalewać płynu?

Płynu w pojemniku powinno być tyle by soczewka mogła swobodnie unosić się w toni. Musi być cała zanurzona w płynie tak, aby żaden fragment nie wystawał poza poziom płynu. Pojemnik musi być odpowiednio dokręcony z jednej strony by nie dostawały się do niego zanieczyszczania, a z drugiej, by ograniczyć odparowywania wody. Trzeba pamiętać, że płyn pełni funkcje dezynfekcyjne, oczyszczające i nawilżające oraz stanowi optymalne środowisko przechowywania soczewki. Jeżeli dopuścimy do wysuszenia soczewki nie ma możliwości jej ponownego nawodnienia. Soczewka taka ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Czy warto w takim przypadku przesadnie oszczędnie nalewać płyn do soczewek, który przy pojemności 360ml za kwotę 37, 99PLN (EyeLove Comfort PLUS) starczy nam na 2 miesiące użytkowania? Raczej nie jest to ekonomiczne postępowanie, bo oszczędzając na płynie, który dziennie kosztuje nas 63 grosze możemy uszkodzić soczewki o miesięcznym koszcie ponad 30 złotych (np. Air Optix Aqua), a przy tym będziemy stratni o jeden miesiąc użytkowania.

Blistry

Każdy użytkownik soczewek zapewne je zna. Są to hermetyczne, jednostkowe, zawierające płyn opakowania na soczewki kontaktowe. Wspominany o nich, dlatego by przypomnieć, że pełnią one swoją funkcje doskonale jedynie, gdy są zamknięte w sposób fabryczny. Po otwarciu (czy nawet rozszczelnieniu) blistra należy wyjąć z niego soczewkę do czystego, nowego pojemniczka zalanego płynem. Płyn w otwartym blistrze będzie parować, co w konsekwencji doprowadzi do wysuszenia i uszkodzenia znajdującej się w środku soczewki.

Bezokularow.plsoczewki kontaktowe

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczuMoże Ciebie również zainteresować