Niesamowite odkrycie profesora Dua z Nottingham

Luty 21st, 2014

ludzkie oko z bliska

Zapewne większość nas było do tej pory przekonanych, że nic co związane z naszym ciałem nie jest już tajemnicą. Niesamowity postęp techniczny i medyczny sugerował,że wiemy już raczej wszystko o ludzkim ciele. Co ciekawe – byliśmy w błędzie! Całkiem niedawno profesor Harminder Dua z University of Nottingham odkrył zupełnie nieznaną dotąd część ludzkiego ciała.

Odkrycie, o którym mowa to mająca jedynie 15 mikronów grubości ( 1 mikron= 0,0001mm ) powłoka znajdująca się w ludzkiej rogówce. Na cześć odkrywcy została ona okrzyknięta powłoką Dua. Do tej pory uważano, że rogówka ma 5 warstw, jednak po wstrzyknięciu pomiędzy nie powietrza okazało się, że dostrzec można kolejną, a mianowicie szóstą.

Wydawać się może, że omawiane odkrycie nie ma większego znaczenia dla okulistyki – otóż odpowiedź jest zupełnie inna – ma ono duże znaczenie, bowiem może znacznie wpływać na wynik przeszczepów rogówki. Przy okazji dowiedziono, ze to właśnie wspomniana wyżej warstwa rogówki odpowiadać może za dolegliwość zwaną obrzękiem rogówki.

Bezokularow.pl

Tylko oryginalne soczewki kontaktowe.Może Ciebie również zainteresować