O-bon – Japońskie Święto Zmarłych

Październik 31st, 2014

mukaebi

Refleksja i zaduma nad ulotnością i kruchością ludzkiego życia w jakimś momencie dotknie chyba każdego niezależnie gdzie przyszło mu żyć. Dzisiaj przyjrzyjmy się temu jak święto zmarłych obchodzone jest w Japonii.

Święto Zmarłych w lecie

O-bon obchodzone jest zazwyczaj od 13 do 16 lipca. Według wierzeń Japończyków podczas O-bon duchy zmarłych powracają na Ziemię, aby odwiedzić swoich najbliższych. Niestety nie jest to święto wolne od pracy, ale niektórzy wykorzystują dni urlopowe by odwiedzić groby bliskich.

Mukaebi, ołtarze, festiwale

Mukaebi, czyli ognie powitalne to latarnie (czasem nawet małe ogniska) rozpalane pierwszego dnia mają za zadanie powitać duchy zmarłych i wskazać im właściwy kierunek.

W domach stawiane są małe ołtarze na których składne są ofiary w postaci ulubionych pokarmów i napojów zmarłych. Często towarzyszom im figurki konia lub krowy wykonane z ogórków lub bakłażanów, które według wierzeń stanowią transport między światem duchów a ludzi.

Często organizowane są też festiwale, szczególnie 16 lipca na pożegnanie duchów.

Taniec, iluminacja, okuribi

Podczas festiwali tańczy się Bon-odori, czyli taniec dla duchów zmarłych. Ma on za zadanie odstraszyć dusze nieczyste czy zbyt przywiązane do ziemskiego życia. W każdym rejonie Japonii kroki tańca mogą być inne. Integralną częścią święta jest iluminacja świątyń oraz ceremonia rozpalania świateł w kształcie znaku bramy torii czy statku na pięciu wzgórzach okalających Kioto.

Na pożegnanie duchów rozpala się okuribi, czyli ognie pożegnalne. Łódki z lampionami spuszcza się nocą nad rzekami i nad morze. Co stanowi przepiękne zakończenie święta.

Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe

 

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczuMoże Ciebie również zainteresować