Ćwiczenia oczu – 8 ćwiczeń na poprawę wzroku

Ćwiczenia oczu mogą wydawać się zaskakującym pomysłem. Przecież patrzymy codziennie, chcąc nie chcąc używamy wzroku zawsze, jeśli nie śpimy. Skąd więc pomysł z ćwiczeniami na oczy?

Sprawa nie jest wcale oczywista. Nasze oczy pracują dzięki drobnym mięśniom gałek ocznych. Sprawność wzroku jest uwarunkowana w dużej mierze kondycją tych właśnie struktur. Sprawdź jakie ćwiczenia na poprawę wzroku możesz wykonywać samodzielnie  w domu.


Ćwiczenia oczu – dlaczego są potrzebne?

Ćwiczenia oczu są potrzebne przede wszystkim tym osobom, które pracują przed komputerem. Z jednej strony trzeba zauważyć, że wzrok większości współczesnych ludzi jest bardzo mocno nadwyrężony. Czy to znaczy, że oczy pracują intensywnie, a my proponujemy jeszcze dodatkowe ćwiczenia wzroku?

To wymaga wyjaśnienia. Nadwyrężenie wzroku polega na tym, że przez większość dnia patrzymy na ekran laptopa, telefonu i telewizora. Wszystkie te urządzenia znajdują blisko naszych oczu. W związku z tym mięśnie gałek ocznych pozostają wciąż w tej samej pozycji. Ich praca ogranicza się tylko do wąskiego zakresu możliwości, jakie posiadają.

Wyobraź sobie teraz, że stajesz na jednej nodze. Można to zrobić bez trudu. Ale jak długo wytrzymasz w takim położeniu? Kiedy zacznie Cię boleć noga i plecy? To porównanie pozwala uzmysłowić sobie, że oczy także potrzebują gimnastyki. Zdrowa porcja ruchu oraz odpoczynku to warunek utrzymania zdrowia w każdym obszarze.

Ćwiczenia na wzrok

Ćwiczenia na wzrok możesz wykonywać samodzielnie w domu. Wymaga to jedynie pewnej samodyscypliny. Możesz wyznaczyć sobie jakąś konkretną porę, w której poświęcisz kilka minut na ćwiczenie wzroku.

Różni badacze pracowali nad zestawem ćwiczeń na krótkowzroczność i inne powszechne wady wzroku. Każde z ćwiczeń na wzrok stanowi swoisty fitness dla gałek ocznych, który wzmacnia i uelastycznia mięśnie.

Metoda Batesa – jak ćwiczyć wzrok?

Metoda Batesa to została opracowana w 1929 roku przez amerykańskiego okulistę. William Horatio Bates stworzył metodę ćwiczeń wzroku na podstawie własnych badań i obserwacji. Nie wszystkie propozycje Batesa zostały potwierdzone w toku współczesnych badań. Jednak sama koncepcja ćwiczenia oczu słusznie koncentruje się na kondycji mięśni gałek ocznych.

Ćwiczenia metodą Batesa stały się inspiracją dla następców w dziedzinie okulistyki. Rozwój wiedzy i nowoczesne badania pozwolił opracować najlepsze ćwiczenia oczu, które każdy może robić sam.

Jak ćwiczyć wzrok? – 8 najlepszych ćwiczeń na oczy

Jeśli zastanawiasz się jak ćwiczyć wzrok, to podpowiadamy, że przede wszystkim regularnie. Tak jak każdy trening – ćwiczenia oczu będą przynosić odczuwalne rezultaty tylko wtedy, gdy będą wykonywane systematycznie.

1. Ołówek na nosie – wykorzystaj wyobraźnię do ćwiczenia wzroku

To ćwiczenie możesz wykonywać z dowolnej pozycji. Są dwie części tego zadania. Najpierw wyobraź sobie, że przedłużeniem Twojego nosa jest ołówek. Spójrz na otaczające Cię przedmioty i wyobrażonym ołówkiem obrysuj dowolne obiekty: wazon, kwiatek, szafę itd.

Druga część ćwiczenia polega na zamknięciu oczu i odtworzeniu w pamięci narysowanych przedmiotów. Staraj się odtworzyć dokładnie wszystkie detale. To ćwiczenie na oczy wpływa pozytywnie na spostrzegawczość. Wzmacnia także mięśnie gałek ocznych.

2. Kostki do gry – ćwiczenia oczu i pamięci

Kolejną propozycją ćwiczenia oczu jest zabawa z kostkami do gry. Najlepiej robić to ćwiczenie przy użyciu trzech lub czterech kostek. Rzuć kostki na stół i w szybko ogarnij wzrokiem każdą z nich. Następnie zakryj kostki lub zamknij oczy i w pamięci przywołaj od razu wynik każdej z kostek.

Ćwiczenia oczu

To ćwiczenie ma na celu wyrobienie dobrej fiksacji centralnej. Podczas tego ćwiczenia na oczy jesteś zmuszony wykonywać energiczne ruchy gałkami, co doskonale wzmacnia mięśnie. Można wykorzystać tę metodę do pracy z najmłodszymi. Oprócz ćwiczenia oczu, zabawa z kostki do gry stymuluje refleks i pamięć.

3. Joga dla oczu czyli jak poprawić wzrok krótkowidza

Jedną z najczęstszych wad wzroku jest krótkowzroczność. Wśród popularnych ćwiczeń znajdziesz także takie, które szczególnie są przydatne właśnie dla krótkowidzów. Ten rodzaj ćwiczeń, porównywany jest z jogą dla wzroku, ponieważ polega gimnastykowaniu skośnych mięśni oczu.

Wykorzystaj długopis lub inny poręczny przedmiot. Ustaw go blisko twarzy i skoncentruj spojrzenie na tym obiekcie. Spokojnie kontrolując oddech zbliż długopis do nosa, następnie skieruj go w prawo i uważnie śledź wzrokiem. Wróć w stronę nosa i skieruj do w lewo. Staraj się nie mrugać i wykonuj wszystkie ruchu płynnie i powoli. To ćwiczenie na oczy pomaga wyostrzyć obraz.

4. Okno na świat – oderwij się od ekranu

Największym obciążeniem dla naszego wzroku jest wielogodzinna praca przed monitorem. Wiele osób odczuwa po pewnym czasie zmęczenie i suchość oka. Wyznaczaj sobie przerwy w pracy i jeśli masz taką możliwość – spójrz za okno.

Szukaj jak najbardziej oddalonych obiektów. Jeśli masz z okna widok na zieleń i drzewa – to cudownie! Przyglądaj się temu co jest położone najdalej. Dodatkowo naturalna zieleń działa kojąco. Takie ćwiczenia na wzrok wzmacniają zdolność akomodacji oka.

5. Palming czyli zasłoń oczy

Palming jest jednym z ćwiczeń proponowanych przez metodę Batesa. Rozpocznij je od przyjęcia wygodnej pozycji siedzącej. Ręce oprzyj na stole. Rozgrzej odrobinę dłonie poprzez pocieranie, a następnie przyłóż je do zamkniętych powiek. Palce powinny spocząć na czole. Postaraj się całkowicie odseparować wewnętrzną stroną dłoni dostęp światła do powiek.

W czasie tych kontrolowanych ciemności skorzystaj ze swojej pamięci. Niech będzie to jakieś wspomnienie, w którym przywołasz bardzo konkretne obrazy – przedmiotów i ludzi. Ważne są szczegóły: kształty, kolory, drobne detale.

Optymalny czas wykonywania palmingu to około 10 minut. Na koniec powolutku odsłaniamy oczy i mrugamy, stopniowo oswajając się na powrót ze światłem. Opisane ćwiczenie to świetny relaks dla oczu. Odpręża fizycznie i uspokaja.

6. Kąpiel słoneczna

To ćwiczenie polega na wystawieniu twarzy na działanie promieni słonecznych przy zamkniętych powiekach. Pamiętaj, aby nigdy nie patrzeć wprost na słońce, bo grozi to uszkodzeniem wzroku. Światło słoneczne, które pada na zamknięte powieki powoduje, że tworzą się rozmaite barwne wrażenia. Jest to pobudzające dla wzroku.

Ćwiczenia na wzrok

7. Dynamiczny relaks oczu

Ten rodzaj gimnastyki oczu jest wskazany jako krótki przerywnik podczas pracy, w której skupiamy wzrok na ekranie. Zacznij mrugać – zrób to 8-10 razy, po czym zasłoń oczy na kilka sekund. Następnie znów zacznij mrugać – około 20 razy. To doskonałe ćwiczenie na zmęczone oczy. Daje odpocząć mięśniom gałek ocznych i poprawia nawilżenie.

8. Ćwiczenie błysku

Popularnym przedmiotem pomocniczym do tego ćwiczenia są zwyczajne karty do gry. Na stole rozłóż karty i z zamkniętymi oczami wybierz jedną. Spójrz na kartę i od razu odłóż ją z powrotem. Powiedz na głos co wylosowałeś i wykonaj palming. Ćwicz przez 10 minut według tego samego schematu. Ćwiczenie błysku możesz wykorzystać także jako formę zabawy z dziećmi.

Ćwiczenia oczu dla dzieci

Ćwiczenia oczu dla dzieci są wskazane dokładnie z tych samych względów, co u osób dorosłych. Zbyt dużo czasu przed ekranem nie sprzyja kondycji oczu. Podpowiadamy co zrobić by zaangażować dziecko w ćwiczenia poprawiające wzrok.

  • Zagadka na spostrzegawczość

Ta zabawa polega tym, aby dziecko zamknęło na chwilę oczy. W tym czasie druga osoba musi dokonać jakiejś zmiany w otoczeniu. Przestawić krzesło, odsunąć firankę, przestawić kubek – co komu do głowy przyjdzie. Dziecko po otwarciu oczu ma za zadanie przyjrzeć się i rozpoznać co tu się zmieniło.

  • Bańki mydlane

Zabawa z łapaniem mydlanych baniek to prosta rzecz, która zapewni dużo śmiechu i zachwytów zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Bez trudu namówisz swoją pociechę na taką rozrywkę. W ten prosty sposób możesz wspierać rozwój percepcji wzroku.

ćwiczenia oczu dla dzieci

  • Wodzenie wzrokiem

Wodzeniem wzrokiem to zabawa, którą można realizować w wielu wersjach. Popularnym wariantem jest wodzenie wzrokiem za świeczką, jednak w tym przypadku konieczny jest zawsze baczny nadzór osoby dorosłej. Ale zabawa w wodzenie wzrokiem może być prowadzona przy użyciu innych, bezpieczniejszych rekwizytów. Rzecz polega na tym, by podążać wzrokiem na jakimś obiektem, ale nie poruszając przy tym głowy. Ruchy mogą wykonywać tylko gałki oczne.

Ćwiczenia oczu dla dzieci – aktywność i gry zespołowe

Ćwiczenia oczu dla dzieci, a także i dla dorosłych, to właściwie każdy rodzaj aktywności fizycznej, zwłaszcza w otwartej przestrzeni. Dowolny mecz na osiedlowym boisku lub piłka plażowa to nie tylko trening dla ciała, ale i trening oczu. Koncentracja wzroku na piłce, która dynamicznie się przemieszcza, to świetne ćwiczenie na akomodację.

Każda sytuacja, w które dziecko może patrzeć daleko, jest jak najbardziej pożądana. Dlatego zachęcamy do spacerów nad morzem i wędrówek na górskich szlakach, skąd rozpościera się daleka perspektywa. Na sprawność wzroku u dzieci doskonale wpływa też jazda na rowerze i rolkach.ćwiczenia na wzrok podczas gry w piłkę

 

Ćwiczenia dla oczu – środki pomocnicze

Ćwiczenia dla oczu są nieocenionym wsparciem dla sprawności widzenia. Jednym z rozpowszechnionych problemów podczas pracy przy komputerze jest zespół suchego oka. Spędzanie czasu przed ekranem powoduje, że rzadziej mrugamy. Jest to odruch bezwarunkowy, który trudno kontrolować. Jeśli więc pojawia się charakterystyczne uczucie jakby drobinki piasku dostały się pod powieki, możesz sobie pomóc stosując krople nawilżające do oczu. Poprawiają one komfort i przywrócą właściwy stopień nawilżenia. Dbaj o swój wzrok na wszystkie możliwe sposoby.

Nie zapominaj także o regularnym badaniu wzroku. Wraz z wiekiem mogą pogłębiać się wady wzroku. Szczególnie po 40. roku życia osłabia się zdolność akomodacji. Twoje nawyki również mają znaczenie. Dbaj o zdrową dietę i odpowiednią porcję składników mineralnych i luteinę. Sprawdź jakie witaminy wspierają wzrok. Mamy też dobrą wiadomość dla łasuchów. Czekolada ma dobry wpływ na nasze oczy!
 

 


Bibliografia:

  1. I. Schraufitetter, Jak skutecznie ćwiczyć wzrok, żeby widzieć lepiej? Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2017.
  2. A. Mazurek, Ćwiczenia wzrokowe. Uczenie metodą kopiowania wzoru, wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2018.
  3. B. Fingerbild, Samoleczenie wzroku metodą Dr. Batesa, wydawnictwo Kos 2011.
  4. Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku, red. J. Wierzbowska, wydawnictwo Medical Education 2020.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię