Obalamy mity

Październik 19th, 2011

Zakładanie soczewki kontaktowej

Z doświadczenia wiemy, że posiadana przez ludzi wiedza dotycząca soczewek kontaktowych jest niezgodna z rzeczywistością. Poniżej obalamy 7 najczęstszych mitów o soczewkach.

 1. Soczewki kontaktowe nie są dla astygmatyków

  Jeszce kilka lat temu soczewki dla astygmatyków były produktem trudno dostępnym na rynku. Obecnie astygmatyzm nie stanowi już przeszkody w doborze szkieł kontaktowych.

 2. Nie dla makijażu przy używaniu soczewek.

  Noszenie soczewek nie wymaga od nas rezygnacji z malowania oczu czy twarzy. Wystarczy odpowiedni dobrór kosmetyków dla oczu wrażliwych. Pamiętajmy też o tym, że dopiero po tym jak nałożymy soczewki zaczynamy nakładać makijaż. W przypadku korzystania z kosmetyków w areozolu należy pamiętać o zamykaniu oczu, tak by żadne drobinki nie dostały się na powierzchnię soczewek.

 3. Soczewki kontaktowe są drogie.

  Soczewki kontaktowe nie należą do produktów drogich. Cena zależy od rodzaju materiału z jakiego wykonane są szkła, oraz okresu na jaki są przeznaczone do użytku. W przełożeniu na komfort i wygodę noszenia, cena nie jest wygórowana.

 4. Soczewki nie przepuszczają tlenu.

  Tlen dostający się do rogówki ma ogromne znaczenie. Dlatego przy wyborze powinniśmy kierować się parametrami tlenowymi. Obecnie, wszystkie soczewki dostępne na rynku zapewniają odpowiednią przepuszczalność tlenu. Ważne jest jednak stosowanie się do zaleceń specjalistów, tak aby nie doszło do żadnego zaniedbania z naszej strony.

 5. Soczewki gorzej korygują wzrok niż okulary.

  Wręcz odwrotnie. Soczewki spoczywające bezpośrednio na rogówce zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Gwarantują też szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe. W przeciwieństwie do okularów poruszają się razem z gałką oczną. Kolejną zaletą jest to, że nie zachdzą mglą, nie tłuką się i nie zsuwają z nosa.

 6. W soczewkach kontaktowych nie można pływać.

  Soczewki są idealnym rozwiązaniem dla pasjonatów pływania. Do uprawiania tego sportu zaleca się stosowanie soczewek jednodniowych, tak by nie były nośnikiem drobnoustrojów znajdujących się w wodzie.

 7. Noszenie soczewek kontaktowych potęguje ryzyko infekcji oka.

  Same soczewki nie przyczyniają się do powstawania zakażeń. Jedynie nieprzestrzeganie zasad pielęgnacji i dezynfekcji soczewek może spowodować problem. Aby temu zapobiec należy regularnie czyścić soczewki i systematycznie wymieniać je na nowe. Wszystkie te działania pozwolą na wyeliminowanie ryzyka infekcji.Może Ciebie również zainteresować