Ochrona oczu przed promieniami UV

Lipiec 8th, 2013

images

W ostatnich latach kładzie się intensywny naciska na ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Dobrze by w tych staraniach nie pominąć także delikatnych oczu. Czego więc potrzeba naszym oczom do ochrony?

Promienie

W skład światła słonecznego wchodzą promienie ultrafioletowe, które ze względu na swoją długość zostały podzielone na UVA, UVB, UVC. Najgroźniejsze z nich, promienie UVC pochłaniane są przez warstwę ozonową i na szczęście nie docierają do powierzchni Ziemi. Promienie UVB odpowiedzialne są za poparzenia skóry i mogą powodować nowotwory czy zaćmę. O najdłuższej z fal, promienie UVA wywołują opaleniznę oraz przyczyniają  się do szybszego starzenia się skóry.

Po pierwsze

Jeśli to możliwe unikajmy ekspozycji na słońce w momencie największej intensywności. O ile dla naszej skóry jest to czas między 11:00, a 15:00, tak oczy najbardziej narażone są późnym rankiem i wczesnym popołudniem, czyli w czasie gdy na: wiosnę, lato i jesień słońce jest niżej na horyzoncie. W związku z tym patrząc przed siebie oczy narażone są na odbiór większej dawki promieniowania UVA i UVB.

Po drugie

Wybierając soczewki kontaktowe, zwracajmy uwagę na to czy posiadają filtry UV. Przykład soczewek posiadających filtry UV są Acuvue Oasys od firmy Johnson&Johnson.  W produkowanych przez siebie soczewkach wszystkich typów stosuje filtry UV, chroniące oczy w zakresach: 97%- 100% dla UVA i 81%-97% dla UVB.  Korzystanie z soczewek z filtrem nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Ich pielęgnacja i użytkowanie  nie różni się niczym od soczewek bez filtrów. Mamy jednak pewność, że nasze oczy są dodatkowo chronione przez cały czas noszenia soczewki.

Po trzecie i ostatnie

Pamiętajmy by chronić całe oko, czyli bez odpowiednich okularów przeciwsłonecznych ani rusz:) Dobrze jest, gdy okulary posiadają boczne osłony utrudniając dostęp peryferyjnego promieniowania UV. Zabezpieczy to nasze oczy przed rozwojem skrzydlika i tłuszczyka, czyli zmian chorobowych powstałych przy długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. Jeżeli nie mamy do dyspozycji okularów, dobrym rozwiązaniem będzie też kapelusz z szerokim rondem czy też sportowa czapka.

A teraz wyposażeni w tę widzę możemy bezpiecznie odpoczywać na plaży, w górach, nad jeziorem czy w mieście:)

Przyjemnych wakacji życzy Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować