Od czego zależy i co o Tobie mówi kolor oczu

aktualizacja: 16.11.2021

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, ale mogą wskazywać również na pogarszający się stan zdrowia. Niektórzy wierzą nawet, że decydują o osobowości człowieka. Dowiedz się co o Tobie mówi kolor oczu oraz jaka barwa tęczówki jest najpopularniejsza.


Kolor oczu - dziedziczenie

Kolor oczu dziedziczymy nie tylko po rodzicach, ale też innych przodkach, dlatego kombinacji kolorów oczu jest tak wiele. Choć podstawowe barwy to często brązowy, zielony, niebieski czy szary, to tęczówka oka może kryć w sobie wiele różnych kolorów.

Profesor Michalski, który stworzył skalę klasyfikacji kolorów oczu, wyróżnił ich aż 80. Uwzględnił w tym różnokolorowe otoczki czy akcenty na tęczówkach[1]. To najbardziej szczegółowe zestawienie kolorów oczu.

Od czego zależy kolor oczu?

Największe oddziaływanie na barwę naszych oczu mają geny, ale również poziom melaniny, czyli pigmentu, który decyduje o tym, jak ciemne są nasze oczy. Poziom melaniny może być natomiast mocno powiązany z miejscem pochodzenia, gdyż chroni ona również przed szkodliwością słońca. Im ciemniejszy kolor oczu, tym ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym jest większa. Niemalże całkowity brak melaniny występuje u noworodków, dlatego ich oczy są często jasnoniebieskie lub wręcz bezbarwne. Stopniowo jednak poziom melaniny wzrasta, by około trzeciego roku życia dojść do docelowego koloru tęczówki. Poziom melaniny może potem przez cały okres życia ulegać zmianie i zmniejszać się na skutek stresu, chorób, czy procesu starzenia.[2].

Zdarzają się też sytuacje, w których oczy na skutek choroby są pozbawione pigmentu, jak w przypadku Albinosów. Ich oczy mogą mieć wtedy kolor jasnoniebieski przechodzący w fioletowy - wtedy mamy do czynienia z bardzo małą zawartością melaniny w tęczówce lub nawet czerwony, który świadczy o braku melaniny. To powoduje z kolei również, że osoby z tą chorobą mają problemy z widzeniem i potrzebują korekcji wzroku, a także stałej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Melanina odpowiada bowiem również za rozwój nerwów wzrokowych[3].

Około 1 procent ludności ma również 2 różne kolory oczu, na skutek heterochromii. Ta niezwykle rzadka wada wzroku polegająca na tym, że barwnik nierównomiernie rozkłada się w tęczówkach. Skutkuje to np. jednym okiem zielonym a drugim niebieskim. Istnieje też możliwość wystąpienia w jednym oku dwóch kolorów.

Kolor oczu a osobowość – zależność

Istnieje spore grono osób, które w kolorze oczu upatrują dodatkowych zależności, np. związku z charakterem człowieka. Choć nie jest to niczym potwierdzone, uważa się, że kolor tęczówki może powiedzieć nam wiele o predyspozycjach człowieka.

O czym świadczy kolor brązowy oczu?

Osoby o tej barwie tęczówki uważane są za pewne siebie, optymistyczne, z dużym temperamentem. Brązowy kolor oczu należy do najpopularniejszych na świecie.

Oczy zielone

Posiadacze oczu o kolorze zielonym są postrzegane jako osoby o dużej kreatywności, chętnie podejmujące wyzwania, wierne i otwarte.

Niebieski kolor oczu

Osoby z niebieskimi oczami mogą mieć tendencje do nerwowości czy większej empatii.

Mapa oczu – irydologia

Dziedzina medycyny naturalnej, jaką jest irydologia, pozwala na podstawie mapy irydologicznej ocenić stan zdrowia osoby, która jest poddana analizie. Eksperci z tej dziedziny wskazują na związek między danym kolorem oczu a wyższą podatnością na różne choroby. Zgodnie z przekonaniami, osoby z zielonymi oczami powinny szczególna uwagą otoczyć układ pokarmowy czy trzustkę, a brązowoocy mogą narzekać na dolegliwości nerek czy wątroby.

Ta dziedzina wywołuje jednak sporo kontrowersji, przez co nie brakuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Kolor oczu – statystyki

Aż około 90% osób na całym świecie posiada brązowy kolor oczu. To zatem najbardziej popularna tęczówka. Kolejny na liście najbardziej powszechnych kolorów oczu jest niebieski, posiada go około 8% ludności, szary kolor oczu ma 2% ludzi. Najrzadziej występującym kolorem oczu jest zielony, ma go zaledwie 1% wszystkich mieszkańców planety[4].

Kolor oczu jaki chcesz

Nie jesteś zadowolony ze swojego naturalnego koloru oczu? Możesz wypróbować na swojej tęczówce soczewki kolorowe. Pomogą one Tobie zmienić odcień oka w sposób delikatny lub mocny i zdecydowany, dzięki EyeLove Colors. Z okazji wyjątkowych okoliczności, jak impreza karnawałowa lub Halloween możesz skorzystać z soczewek o szalonych wzorach i kolorach, jak EyeLove Crazy. Kolorowe soczewki sprawią, że będziesz miał szansę poczuć się zupełnie inną osobą w zaledwie kilka minut, a jeśli się znudzisz - możesz zmienić swój kolor oczu w bardzo łatwy i szybki sposób.

 


[1] za: https://antropologia-fizyczna.pl/antropometria/cefaloskopia/kolor-oczu [dostęp:16.11.2021]

[2] za: https://www.vsp.com/eyewear-wellness/eye-health/eye-color [dostęp: 26.11.2021]

[3] za: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/albinism/symptoms-causes/syc-20369184 [dostęp:16.11.2021]

[4] za: https://www.allaboutvision.com/conditions/eye-color.html [dostęp 26.11.2021]

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię