Od czego zależy kolor naszych oczu?

Sierpień 16th, 2012

zielone_oko

Na pewno niektórzy z Was chcieliby mieć inny kolor oczu, zmienić go w zależności od nastroju, pogody, ot taki kaprys 😉 Na szczęście jest to już możliwe dzięki dostępnej całej palecie kolorowych soczewek kontaktowych, ale zastanówmy się od czego tak naprawdę uzależniony jest kolor naszych oczu.

Kolor oczu jest cechą dziedziczną, na którą wpływ mają aż trzy geny; warto dodać, że każdy z nich musi określać ten sam kolor, by kolor oczu był czysty – w przeciwnym wypadku otrzymamy kolor mieszany, np. piwny.

Wpływ na kolor oczu ma melanina, czyli barwnik występujący u każdego człowieka w skórze w różnej ilości – odpowiada on właśnie za kolor skóry, włosów, ilość znamion. Osoby, które mają jej więcej, dużo szybciej opalają się na brązowy odcień. Bruneci i szatyni o ciemnych oczach, melaniny mają dużo więcej niż blondyni czy rudowłosi. Barwnik ten pełni jeszcze jedną bardzo ważną funkcję: pochłania niezwykle szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe.

Jak dowodzą liczne badania, kolor tęczówki może dostarczać wielu informacji o człowieku, a klasyfikacja różnych kolorów może być użyteczna przy dokumentacji patologicznych zmian czy przewidywaniu, jak dana osoba zareaguje na różne środki farmaceutyczne. Systemy klasyfikacji kolorów oczu opisują je jako „jasne” bądź „ciemne” dodając odpowiednio stopniowane odcienie, np. jasno niebieski, ciemno brązowy.

Interesującym faktem jest, że najpowszechniej występują oczy brązowe (Afryka, Azja, Ameryka Płn oraz Płd, a także Europa) – to właśnie ten kolor uważany jest za dominujący. W wielu populacjach jest to jedyna występująca barwa oczu. Kolor niebieski plasuje się na miejscu drugim, najczęściej spotykany jest w krajach rejonu Morza Bałtyckiego, a także w Kanadzie, USA, Argentynie czy Brazylii. Litwa i Finlandia mają największy odsetek niebieskookich – niemal 90% Islandczyków ma niebieskie lub zielone oczy. Szare oczy zawierają najmniej melaniny spośród wszystkich kolorów oczu. Często wydają się ciemniejszymi niż niebieskie, w rzeczywistości są najjaśniejszym kolorem oczu, bowiem zawierają najmniej ciemnego barwnika.

 Może Ciebie również zainteresować