Oko

Czerwiec 16th, 2015

budowa oka przekrój z cukierków

To najwspanialszy aparat fotograficzny z jakim na co dzień obcuje każdy z nas a dodatkowo jest w 100% naturalny;) Dzięki niemu jesteśmy w stanie przyswoić ok. 80% informacji z otaczającego nas świata. Oczy stanowią także istotny element w niewerbalnym komunikowaniu się. Są też jak się to potocznie mówi zwierciadłem naszej duszy.

Budowa
W skład gałki ocznej wchodzą 3 błony:

  • zewnętrzna to błona włóknista, w której skład wchodzi twardówka i jej przednia przezroczysta część czyli rogówka. Elementy te są sztywne i sprężyste, dzięki temu oko zachowuje swój kulisty kształt, mimo naporu ciała szklistego będącego pod ciśnieniem,
  • środkowa błona naczyniowa, w której skład wchodzi ciało rzęskowe i naczyniówka wraz ze swoją najbardziej wysuniętą do przodu częścią czyli tęczówką,
  • wewnętrzna błona, czyli siatkówka mająca złożoną budowę w której skład wchodzi: warstwa komórek nabłonka barwnikowego, komórki fotoreceptorów (pręciki i czopki) oraz komórki nerwowe.

Układ optyczny

Do układu optycznego oka, czyli elementów przez które przechodzą załamane promienie świetlne, zaliczamy: rogówkę, ciecz wodnistą, soczewkę i ciało szkliste. Jeżeli mamy do czynienia z okiem miarowym, obraz powstanie na siatkówce, gdzie dalej zostanie poprzez nerw wzrokowy przekazany do ośrodków wzrokowych w korze mózgu.

Rogówka

Stanowi ona główną i najważniejszą część układu optycznego. Zapewnia 42 dioptrie mocy optycznej, dzięki czemu nawet bez soczewki jesteśmy w stanie widzieć zarysy przedmiotów.
Rogówka jest też bardzo silnie unerwiona przez co jesteśmy w stanie szybko zareagować w momencie zanieczyszczenia oka.

Tęczówka

Pełnio ona bardzo ważną funkcję, gdyż decyduje o ilości dostarczanego światła do układu optycznego. Przy dużym natężeniu światłą chroni nasze oko przed promieniami UV, kurcząc się nawet do 2mm. Jej zabarwione włókna mięśniowe stanowią wyznacznik indywidualności, nie ma bowiem dwóch identycznych wzorów tęczówki (są różne nawet u bliźniąt jednojajowych). Niekiedy może dojść do niedorozwoju tego mięśnia i w takim przypadku mamy do czynienia z aniridią.

Soczewka

Pełni swoje funkcje akomodacyjne za pomocą więzadeł. Dzięki nim może spłaszczać się i uwypuklać. Dzięki czemu możemy widzieć ostro przedmioty znajdujące się blisko jak i daleko.

Siatkówka

Jest swego rodzaju błoną fotograficzną dla człowieka. To na niej skupia się obraz załamany przez rogówkę i soczewkę. Zawiera w sobie pręciki odpowiadające za postrzeganie kształtu i ruchu oraz czopki dzięki którym rozpoznajemy kolory. Znajduje się tu także plamka ślepa, która jest miejscem  zbiegania się włókien nerwowych wychodzących z oka jako nerw wzrokowy.

Ciekawostki

Ludzkie oko jest tej samej wielkości od urodzenia, nie maleje się i nie rośnie z wiekiem.

Gałka oczna ma średnicę ok. 22-24 mm i waży ok. 7 g.

Mamy nadzieję, że to małe podsumowanie pozwoli w pełni docenić złożoność i wyjątkowość jakże ważnej dla nas czynności jaką jest widzenie.
Bezokularow.pl

 

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczuMoże Ciebie również zainteresować