Przygody z soczewkami – obalamy mity

Marzec 7th, 2013

zakladanie_soczewek

Dzisiaj postaramy się obalić kilka powszechnie panujących mitów związanych z soczewkami. Zastanawialiście się zapewne czy soczewka może wypaść z oka lub co zrobić, gdy wręcz przeciwnie i soczewka utknie nam pod powieką. Mamy nadzieję, że tym wpisem pomożemy Wam wybrnąć z problemów.

Czy soczewka może wypaść z oka?
Jeżeli mamy do czynienia z soczewkami miękkimi hydrożelowymi lub silikonowo-hydrożelowymi jest to bardzo mało prawdopodobne. To z jaką siłą soczewka przylega do naszego oka zależy od jej średnicy, czyli DIA. Kształt i powierzchnia jakie posiada soczewka powodują, że odpowiednio leży na powierzchni oka. Soczewka dobrana nam przez specjalistę będzie posiadała odpowiednie parametry BC – krzywizny i DIA – średnicy, zgodne z kształtem naszego oka. W takiej sytuacji wypadnięcie soczewki jest wręcz nie możliwe. Przy zakupie nowych soczewek pamiętajmy, by poinformować sprzedawcę o swoich parametrach 🙂

Czy soczewka wypłynie z oka razem z łzami?
Nic się takiego nie stanie, soczewkę nawet milej będzie się użytkować w oku wilgotnym od łez. Nie zaleca się jednak pocierania oczu, może to bowiem spowodować mechaniczne przesunięcie się soczewki. Które to doprowadzić może do jej wypadnięcia lub utkwienia pod powieką.

Czy mogę samodzielnie usunąć soczewkę, która utkwiła mi w oku?
Tak, jak najbardziej można podjąć takie próby. Przede wszystkim należy zachować spokój i nie panikować, soczewka nie zgubi się nam – to pewne. Błony okalające oko nie pozwolą przemieścić się soczewce dalej. W sytuacji, gdy utkwiła nam soczewka dobrze jest nawilżyć oko kroplami np. EyeLove Comfort lub płynem do czyszczenia soczewek np. Biotrue. Ułatwi to soczewce przesuwanie się pod powieką. Następnie należy dokładnie umyć ręce, potem palcem wskazującym odciągnąć dolną powiekę w dół i spróbować wyciągnąć soczewkę opuszkiem palca. Jeżeli czujemy, że soczewka utkwiła pod górną powieką, to najlepszym rozwiązaniem będzie przesunięcie jej opuszkami palców po zamkniętej powiece w kierunku kącika oka. Tam po otwarciu oka usunięcie jej będzie łatwiejsze i pozwoli nam na ponowne poprawne założenie. Poruszanie gałką oczną również może się okazać pomocne w usuwaniu soczewki.

Jeżeli nie udaje Ci się usunąć soczewki, skieruj się do lekarza okulisty.

blog_soczewki

Zapraszamy do zakupów w Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować