Rzęsy – oprawa pięknego spojrzenia

Grudzień 6th, 2012

rzęsy wytuszowane

Niejedna z Nas marzy o pięknych, długich, gęstych rzęsach, które będą dodawać uroku i kobiecości. Czy jednak tak naprawdę zastanawiamy się nad tym po co nam rzęsy?

Budowa
Rzęsy jak każde inne włosy są wytworem naskórka i są zbudowane z tychże zrogowaciałych komórek, na kształt włókien o giętkiej strukturze. Wypadają i odrastają tak jak inne włosy, a proces wzrostu zajmuje im od 4 do 8 tygodni. Na powiece górnej mamy ich od 150 do 250 a na dolnej od 50 do 150szt. Kształt, gęstość kolor są cechami wrodzonymi, odziedziczonymi po rodzicach.

Zadania
Podstawową funkcją rzęs jest ochrona wrażliwej gałki ocznej przed mechanicznymi zanieczyszczeniami w postaci pyłów i rożnego typu drobin. Podobną funkcję ochronna pełnią brwi osadzone na wyniosłości kości czołowej. Chroniąc oczy przed spływającym potem, światłem słonecznym oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rzęsy podobnie jak wibrysy u zwierząt są bardzo wrażliwe na dotyk i już najdelikatniejsze ich muśnięcie powoduje natychmiastowe przymknięcie powieki.

Choroby rzęs
Utrata rzęs jest częstą przyczyną chorób skóry lub włosów (madarosis, czyli utrata brwi lub rzęs oraz milphosis, czyli izolowana utrata rzęs) takich jak łysienie plackowate czy trąd.

Uroda
Ważnym elementem, o którym zapewne wszystkie Panie doskonale wiedzą są odpowiednio podkreślone brwi i rzęsy stanowiące ramę dla wykonanego makijażu. Wytuszowane rzęsy powiększają optycznie oko i wynoszą je z zagłębienia nadając spojrzeniu wyrazistość i ponętności. Czyli to czego każda kobieta pragnie. 🙂

 

Zapraszamy Bezokularow.pl

1 Komentarz

  • kasialec

    Wrz th, 2016 8:53 PM Reply

    Ten temat to mój konik 🙂 Dzięki za artykuł. Pozdrawiam 🙂Może Ciebie również zainteresować