Sauna i basen a soczewki kontaktowe

Styczeń 21st, 2013

plywak1

Na pewno wielu z Was ma wątpliwości, czy korzystając z sauny bądź basenu istnieje konieczność wcześniejszego zdjęcia soczewek kontaktowych. W celu obalenia wszelkich domysłów, zapraszamy do lektury!

Soczewki kontaktowe a sauna

Kwestia soczewek kontaktowych i sauny od dawna wywołuje liczne spory, niektórzy specjaliści uważają, że nie ma obowiązku ich zdejmowania (soczewka nie reaguje na wahania temperatury – zachowuje temperaturę ciała na powierzchni oka), zaznaczają jednak, że przed skorzystaniem z sauny, należy zakroplić oczy kroplami nawilżającymi (polecamy krople EyeLove Comfort z haliuronianem sodu). Nie brakuje również kategorycznych przeciwników korzystania z sauny w soczewkach – zaznaczają oni, że wysoka temperatura oraz nadmierna wilgotność wysusza soczewkę, powodując podrażnienie oka. Najważniejsze jednak, by zachować pewną ostrożność – jeśli jednak pojawi się jakikolwiek dyskomfort, soczewki należy niezwłocznie zdjąć i zakładać je dopiero po zakończeniu sesji w saunie. Warto zwrócić uwagę na regulaminy dostępne na każdej saunie – przeczytać można, że nie ma obowiązku zdejmowania soczewek kontaktowych przed korzystaniem z sauny.

Soczewki kontaktowe a basen
Kolejną sporną kwestią jest noszenie soczewek podczas korzystania z basenu. Zdania są tak samo podzielone, jak w przypadku sauny, jednak ten przypadek wydaje się być bardziej „skomplikowany”, bowiem ryzyko zainfekowania oka jest znacznie większe niż w przypadku korzystania z sauny.
Każdy, kto nosi soczewki od dawna, poznał niepodważalny komfort, który zapewniają, tym bardziej osobom, które mają duże wady wzroku, jednak nawet z pozoru mała krótkowzroczność znacznie utrudnia widzenie z większych odległości.
Nie ma kategorycznego zakazu kąpania się w soczewkach, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. jeśli wybieracie się na basen, a na co dzień nosicie soczewki miesięczne, zostawcie je w domu – warto założyć w takim wypadku soczewki jednodniowe – po kąpieli wyrzucicie je, nie przejmując się zanieczyszczeniami, które zgromadziły się na ich powierzchni
  2. w połączeniu z soczewkami jednodniowymi idealnie współgrają specjalne okulary pływackie (co niezwykle ważne – muszą być szczelne) – chronią one oczy przed wodą i zapewniają większy komfort podczas pływania bądź nurkowania.

Pamiętajcie, by do czyszczenia soczewek używać jedynie płynów specjalnie do tego przeznaczonych, np. szczególnie polecany EyeLove Comfort PLUS, który w odpowiedni sposób usunie z soczewek wszelkie zanieczyszczenia, a dodatkowo – dzięki zawartości hialuronianu sodu nawilży je.

.
Decyzja, czy będziecie nosić soczewki podczas korzystania z sauny bądź basenu, należy do Was. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady specjalisty, który odpowie na wszystkie nurtujące Was pytania. Zdrowie oczu przede wszystkim!Może Ciebie również zainteresować