Skąd się biorą i czemu służą łzy?

Grudzień 11th, 2012

tear_005290_

Kap, kap, płyną łzy… w łez kałużach ja i ty„.

Na pewno każdy z Was kojarzy słowa zacytowanej wyżej piosenki Grzegorza Turnaua o raczej pesymistycznej wymowie, nie da się bowiem ukryć, że łzy towarzyszą każdemu z nas przez całe życie – czasami są efektem szczęścia, radości, czasami smutku, przygnębienia. Warto jednak dowiedzieć się, gdzie mają swoje „źródło”.

Budowa
W górnej części oczodołu znajduje się odpowiedzialny za wydzielanie łez tzw. gruczoł łzowy (20mm x12 mm), który dzieli się na dwie części, a mianowicie na: część górną, czyli oczodołową oraz na część dolną, czyli powiekową. To właśnie od niego, za pomocą drobnych połączeń, odprowadzane są łzy do worka spojówkowego. Warto wspomnieć, że łzy składają się z wody, chlorku sodu, białka, a także z substancji działających odkażająco – np. z lizozym.

Właściwości łez
Nie każdy zapewne wie, jak zostały odkryte bakteriobójcze właściwości łez – otóż był to efekt przypadku – znanemu wszystkim twórcy penicyliny, Alexandrowi Flemingowi podczas badań laboratoryjnych na szkiełko ze szczepami bakterii kapnęła łza. Co zaskakujące po kilku dniach bakterie zniknęły. Zaskoczony Fleming postanowił zbadać płyn łzowy, potwierdziły się jego wcześniejsze przypuszczenia, gdyby nie wspomniane wyżej substancje odkażające, nasz nos i oczy byłyby, mówiąc metaforyczni, świetną „furtką” dla wszystkich bakterii, które z łatwością mogłyby dostać się do naszego organizmu.

.
Co równie interesujące łzy to dobry sposób na uśmierzenie bólu, nie bez przyczyny bardzo często słyszymy: „Popłacz sobie, poczujesz się dużo lepiej”; połykane wówczas łzy mają działanie przeciwbólowe. W składzie łez znaleźć również można pewien hormon, a mianowicie prolaktynę. Uwalniany on jest w sytuacjach stresujących, wytwarza się również w organizmie matek karmiących piersią.

 

Działanie manipulacyjne
Interesujące jest również wykorzystywanie płaczu w celu osiągnięcia zamierzonego efektu – uważany jest bowiem za celowe działanie manipulacyjne – świetnie radzą sobie z tym dzieci, które płaczem starają się wymusić na rodzicach kolejną zabawkę, porcję lodów czy pójście w konkretne miejsce. Warto jednak pamiętać, że nadużywanie łez sprawi, że otoczenie przyzwyczai się do nich, zupełnie nie zwracając uwagi na te rzeczywiście prawdziwe, będące objawem choroby bądź zmartwienia.

 

Sztuczne łzy
Dla wszystkich, którzy podczas noszenia soczewek kontaktowych odczuwają dyskomfort – polecamy tzw. „sztuczne łzy”, czyli krople zawierające specjalny składnik – hialuronian sodu, który ma za zadanie nawilżyć Wasze przemęczone i wysuszone oczy. Polecamy krople do oczu: EyeLove Comfort  – pojemność 15ml. Zachęcamy także do przetestowania nowości: Hyal-Drop Multi od Bausch&Lomb.

Życzymy Wam tylko i wyłącznie łez szczęścia! 😉Może Ciebie również zainteresować