Skutki nieprawidlowego uzytkowania soczewek

Październik 21st, 2011

Zakładanie soczewek kontaktowych

Soczewki to bezpieczna i wygodna forma korekcji wad wzroku. Umożliwia poprawne widzenie zapewniając komfort milionom ludzi na całym świecie. Stosując soczewki musimy niestety liczyć się z ryzykiem wystąpienia pewnych powikań ocznych. Możemy je zminimalizować stosująć się do zasad higieny i odpowiedniej pielęgnacji.

Najczęstszymi przyczynami nieprzyjemnych objawów są: niedotlenienie rogówki, czynniki infekcyjne, alergie i toksyczne składniki płynów do czyszcenia kontaktów.

Tlen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania rogówki. Drogą dyfuzji przedostaje się do oka z powietrza atmosferycznego. Pacjenci noszący soczeki kontaktowe są szcególnie narażeni na niedotlenienie rogówki. Spowodowane jest to ograniczonym dostępem tlenu do komórek rogówki, które są przykryte powierzchnią soczewki. W niedotlenionej rogówce dochodzi do obrzęku. Wywołuje on u pacjenta dolegliwości polegające na osłabieniu widzenia, podrażnieniu oka i światłowstręcie.

Infekcje i stany zapalne występują dość rzadko, najczęściej w konsekwencji uskzodzenia nabłonka rogówki bądź obecność drobnoustrojów. Możemy się do tego bezposrednio przyczynić poprzez nieprzestrzeganie higieny rąk i twarzy, nieregularną pielęgnację soczewek oraz zbyt rzadką wymianę soczewek na nowe. Przedłużone noszenie soczewek kontaktowych może powodować niedotlenienie rogówki i pojawienie się drobnoustrojów. Na soczewkach zaczynają odkładać się depozyty białkowe, które są pożywką dla bakterii.

Infekcja rogówki wiąże się przede wszystkim z zaczerwienionym okiem, uczuciem ciała obcego i światłowstrętem. Jeśli u pacjenta pojawią się powyższe objawy powinien jak najszybciej udać się do specjalisty i zrezygnować z używania soczewek. W przypadku zapalenia rogówki najczęściej stosowanym leczeniem jest kuracja antybiotykowa. Dopiero po całkowitym wyleczeniu można na nowo zakładać soczewki. Pamiętajmy, że jeśli raz doznaliśmy infekcji rogówki, musimy bardziej uważać aby się nie powtórzyła.

Następnym powikłaniem związanym ze stosowaniem soczewek są odczyny alergiczne i reakcje toksyczne. Reakcja alergiczna jest podyktowana zanieczyszceniami gromadzącymi się na wewnętrznej powierzchni soczewki. Objawy to obrzęk i swędzenie oka, nacieki na rogówce.

Do najczęstszych powikłań zaliczmy w tym przypadku zapalenie spojówek.

Poprzez reakcje toksyczne rogówki rozumie się chemiczne uszkodzenie jej przez składniki płynów do soczewek. Płyny same w sobie nie dą toksyczne, ale poprzez reakcję z osadami białkowymi mogą powodować taki efekt.

Doskonałą alternatywą dla osób narażonych na reakcje alergiczne są soczewki jednodniowe. Nie wymagają stosowania płynów i eliminują działanie osadów białkowych. Należy jednak pamiętać, że nic nie uchroni przed powikłaniami lepiej niż przestrzeganie zasad higieny i regularna, planowa wymiana soczewek kontaktowych.

 

 

 Może Ciebie również zainteresować