Soczewki sferyczne a soczewki asferyczne - czym się różnią?

Czy wiedzieliście, że nie każda soczewka bazuje na tym samym kształcie? Część bierze swój początek ze sfery kulistej a część z elipsoidy - stąd minimalne różnice w sposobie, w jaki załamują światło, a co za tym idzie jakości widzianego przez nas obrazu. Przekonaj się czym się charakteryzują się soczewki sferyczne i asferyczne i jakie są między nimi różnice.


Soczewki kontaktowe dzielą się na kilka rodzajów, wśród nich można wyróżnić m.in. soczewki sferyczne, które służą do korekcji najprostszych wad wzroku. Odmianą soczewek sferycznych są soczewki asferyczne różniące się odrobinę budową, ale nie przeznaczeniem. W dalszym ciągu oba typy soczewek korygują wady sferyczne.

Soczewka sferyczna – czym jest?

Soczewki sferyczne stosowane są do korekcji podstawowych wad wzroku, czyli do: krótko i dalekowzroczności. Zwróć uwagę na to, że soczewki sferyczne podobnie jak asferyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim warianty sferyczne różnią się tym, że ich kształt bardziej przypomina wycinek kuli, przez co najlepsze widzenie zawsze jest w centrum, gdyż tam koncentrowana jest moc optyczna. Przez to, w przypadku drobnych aberracji, użytkownik takich soczewek może dostrzegać zniekształcenia obrazu, co wpływa na wygodę użytkowania. W takim przypadku szkła asferyczne sprawdzają się lepiej, z uwagi na jednolitą moc optyczną na całości soczewki. Na gorsze widzenie w związku z aberracjami ma wpływ zmieniająca się grubość soczewki sferycznej im dalej od jej centrum. Jeśli jesteś dalekowidzem i nosisz soczewki "plusy" to im bliżej brzegów soczewki tym jest ona cieńsza, a w przypadku soczewki dla krótkowidza ("minusów") sytuacja jest odwrotna - w centrum soczewki jest ona najcieńsza i stopniowo robi się ona grubsza im bliżej krawędzi soczewki. Jeśli przeszkadzają Tobie takie zniekształcenia obrazu - wybierz soczewki asferyczne.

Soczewki asferyczne – czym się wyróżniają?

Bardzo nowoczesne, a do tego wygodne – właśnie tym wyróżniają się asferyczne soczewki. W końcu ten model zapewnia wierne odwzorowanie obrazu na całej powierzchni. Mają bowiem na całej swojej powierzchni jednakową moc optyczną, a dodatkowo kształtem bardziej przypominają ludzkie oko. Soczewki asferyczne z uwagi na bardzo komfortowe noszenie, są coraz bardziej popularne wśród użytkowników z wadami sferycznymi (krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością).

Bardzo ważne jest także to, że takie warianty pod względem budowy bardziej przypominają kształtem elipsoidę, dzięki czemu lepiej układają się na oczach w odróżnieniu do modeli sferycznych. Sprawia to, że znajdują się bliżej gałki, a widzenie jest lepsze.

Soczewki asferyczne są w stanie korygować wady wzroku w przedziale -/+25 dioptrii i obecnie są jednymi z bardziej rozpowszechnionych typów soczewek. Ich przedstawicielami są np. rekomendowane przez nas EyeLove Exclusive PRO z generacji silikonowo-hydrożelowej oraz hydrożelowe EyeLove Comfort dostępne w opakowaniach 3- lub 6-sztukowych.

Soczewka sferyczna a asferyczna

Soczewki sferyczne i asferyczne – czym się różnią?

Poznaj 4 najważniejsze cechy, które różnią soczewki asferyczne i sferyczne:

Kształt

Soczewki asferyczne bardziej przypominają kształtem ludzkie oko.

Ostrość widzenia

Soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne są bardzo skuteczne i poprawiają jakość widzenia. W tych pierwszych zyskujemy pełną ostrość widzenia w jej centrum, a na bokach obraz staje się odrobinę mniej wyraźny, a czasem nawet zniekształcony. W przypadku soczewek asferycznych jednakowa ostrość widzenia występuje na całej powierzchni.

Dodatkowe korzyści

Soczewki sferyczne i asferyczne różnią się także tym, że te drugie są znacznie praktyczniejsze, gdy np. pracujesz jako kierowca. Ich konstrukcja sprawia, że zapewniają znacznie większy komfort nawet, gdy oświetlenie nie jest najlepsze. Ma to szczególne znaczenie dla kierowców, którzy często jeżdżą w nocy.

W przypadku soczewki asferycznej, nie trzeba obawiać się również tego, że obiekty zostaną nienaturalnie powiększone, co mogłoby mieć miejsce w przypadku modeli sferycznych.

soczewka sferyczna a asferyczna - różnice

Dostępność

Soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne są dostępne w Polsce. Trzeba przyznać, że te drugie bywają znacznie częściej rekomendowane przez specjalistów w dziedzinie okulistyki. W końcu swoją budową i właściwościami znacznie bardziej przypominają naturalną budowę oka. Jednak to właśnie soczewki sferyczne są znacznie łatwiej dostępne i często też stanowią jedyny dostępny wariant. Przez to nadal są znacznie powszechniejsze. Sprawdź także: czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Teraz już wiesz, czym wyróżniają się soczewki asferyczne i sferyczne, ale też jakie są najważniejsze różnice między nimi. Zatem możesz znacznie łatwiej podjąć ostateczną decyzję, który rodzaj będzie dla Ciebie lepszy. Sprawdź poradnik >> jak kupić soczewki kontaktowe?

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię