Soczewki 30-dniowe: plusy i minusy

Październik 5th, 2011

Zdejmowanie soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe, które zakładasz i nosisz przez wiele dni bez przerwy są marzeniem wielu użytkowników soczewek. Bez problemów z czyszczeniem, przechowywaniem, aplikowaniem i zdejmowaniem – brzmi wygodnie. Ale czy jest to bezpieczne? Sprawdź, czy wielodniowe soczewki są dla ciebie.

 

Jak działają soczewki wielodniowe?

Większość soczewek jest przystosowanych do noszenia w dzień, i muszą być wyjmowane na noc. Konieczność wyjmowania soczewek jest spowodowana tym, że blokują one częściowo dopływ tlenu do rogówki. Innymi słowy, oczy potrzebują odpoczynku bez soczewek.

Jednak wielu użytkowników szkieł kontaktowych chciałoby móc nie wyjmować szkieł na noc. Wiedząc o tym, producenci soczewek kontaktowych ciężko pracowali nad udoskonaleniem materiału, z którego zbudowana jest soczewka, w taki sposób, aby przepuszczał wystarczającą ilość tlenu, a tym samym nie stwarzał zagrożenia dla zdrowia podczas kilku dni, a nawet tygodni, nieprzerwanego noszenia.

Nowoczesne technologie umożliwiają produkcję takich soczewek, które przepuszczają około sześciu razy więcej tlenu, niż zwykła miękka soczewka. Soczewki przystosowane do przedłużonego noszenia zrobione są z wyjątkowo przepuszczalnego silikonowo hydrożelowych materiałów, dzięki czemu „oddychają” one tak dobrze, że niedobór tlenu nie stanowi już problemu, nawet, jeśli nosisz swoje soczewki przez kilka dni.

Czy takie soczewki są bezpieczne?

Soczewki oficjalnie dopuszczone do użytku, takie jak na przykład Air Optix Aqua czy Pure Vision, są bezpieczne w użyciu – pod warunkiem stosowania się do zaleceń lekarza. Są wygodne w noszeniu przez wiele dni, chyba, że ma się wyjątkowo wrażliwe oczy.

Jedynym problemem z soczewkami przeznaczonymi do przedłużonego noszenia jest możliwość osadzania się na nich mikroskopijnych cząsteczek kurzu, jako, że nie czyści się ich codziennie. Aby tego uniknąć, należy:

  • unikać zakurzonych pomieszczeń
  • unikać dymu papierosowego
  • starać się chronić oczy przed wodą podczas kąpieli, a podczas pływania nosić dopasowane gogle pływackie
  • nie nosić nigdy soczewek dłużej, niż zalecane. Tygodniowe soczewki należy wyrzucić po tygodniu, a miesięczne po 30 dniach użytkowania, nie później.

Aby zminimalizować ryzyko infekcji należy również kontrolować uczucie w oku, a także nie należy lekceważyć nieprzyjemnych symptomów. Jeśli czujesz, że oko jest podrażnione, lub nawet odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, wyjmij natychmiast soczewkę i daj odpocząć oczom przez 6-8 godzin. Przemyj soczewkę przed jej ponownym założeniem. Jeśli nieprzyjemne uczycie nie minie, nie ignoruj go, tylko umów się na wizytę z lekarzem. Może twoje oczy nie tolerują jednak tego typu soczewek.

Czy takie soczewki są droższe od zwykłych soczewek kontaktowych?

Zaskakujące jest, że różnica w cenach soczewek przystosowanych do przedłużonego noszenia i zwykłych wcale nie jest duża. Te pierwsze są oczywiście trochę droższe niż zwykłe miesięczne soczewki, jednak są tańsze niż jednodniowe. Dodatkowo, w związku z tym, że nie zdejmujesz i nie czyścisz ich codziennie, oszczędzasz na płynach do soczewek. Koszty takich soczewek nie są więc problemem.

Jeśli podoba ci się pomysł noszenia soczewek nieprzerwanie, dzień i noc, przez kilka dni, zapytaj swojego lekarza okulistę, czy możesz nosić soczewki o przedłużonym okresie noszenia.Może Ciebie również zainteresować