Soczewki całodobowe (night & day) – zalety i wady

Kwiecień 27th, 2011

soczewki-opakowanie

Wiele osób noszących soczewki zastanawia się nad zmianą soczewek klasycznych (ściąganych na noc) na soczewki całodobowe. Postaram się w tym tekście szczerze i obiektywnie napisać o zaletach i wadach soczewek całodobowych. 🙂

1. Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać powinno brzmieć „czy mogę nosić soczewki całodobowe?”. Na to pytanie powinien odpowiedzieć przede wszystkim Twój okulista lub optometrysta. W soczewkach całodobowych będziesz spać. Podczas spania Twoje oko nie mruga, rogówka jest zatem bardziej narażona na podrażnienia. Dobry okulista zanim zapisze Ci soczewki całodobowe zaproponuje wizytę kontrolną po ok. tygodniu noszenia ciągłego, żeby ocenić czy Twoja rogówka dobrze reaguje na taki sposób noszenia. W przypadku takiego trybu noszenia zaleca się częstsze wizyty kontrolne.

Soczewki Biofinity

2. Znam osoby, które szybko zniechęciły się do całodobowego noszenia soczewek. Nawet najlepsze soczewki całodobowe po ponad kilkunastu godzinach noszenia mogą się wysuszać. Pojawi się wtedy efekt „mgiełki”, który najlepiej niwelować poprzez krople do oczu. Dla wielu to utrudnienie, ale decydując się na soczewki całodobowe nieodzownie warto zaopatrzyć się w krople do oczu.

3.  Wiele użytkowników soczewek myśli o [produktach całodobowych ze względu na brak problemu z zakładaniem i ściąganiem. Zwłaszcza nowi użytkownicy soczewek mają z tym problem. Warto jednak wiedzieć, że soczewki czasami i tak trzeba będzie ściągnąć:

a) najlepiej, żeby soczewka nie miała kontaktu z wodą – czy biorąc prysznic, myjąc włosy uda Ci się ocalić soczewkę przez kontaktem z wodą?,

b) kobiety, które malują sobie rzęsy również powinny szczególnie uważać mając na sobie soczewki całodobowe, malując rzęsy nieuważnie łatwo zabrudzić soczewkę i mieć potem problem z jej doczyszczeniem, paniom sugeruje się w tym przypadku stosować beztłuszczowe tusze do rzęs, a najlepiej… nakładać i ściągać makijaż nie mając soczewek na oczach.

4. Warto wiedzieć, że produktów całodobowych wcale nie trzeba używać koniecznie w trybie całodobowym. Można nosić je również klasycznie (czyli ściągając na noc). Osoby, które decydują się na taki wariant zazwyczaj chcąc korzystać po prostu z produktu wysokiej jakości. Trzeba sobie bowiem śmiało powiedzieć, że soczewki całodobowe pod względem jakości to zazwyczaj najlepsze produkty – najlepiej przepuszczają tlen, a oczy czują się w nich najlepiej.

5. Na który produkt zdecydować się? Polecamy przede wszystkim soczewki: Biofinity i Air Optix Night&Day. Można spróbować również z Pure Vision. Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się na zmianę soczewek najlepiej udać się do specjalisty.

Jaka jest Wasza opinia nt. soczewek całodobowych? Sprawdzają się w Waszym przypadku? Dajcie znać w komentarzach! 🙂Może Ciebie również zainteresować