Soczewki dla dzieci? dlaczego nie!

Czerwiec 18th, 2013

dzieciaki3

Rodzice dzieci z wadami wzroku stają obecnie przed wyborem sposobu leczenia swoich pociech. Współcześnie mamy do dyspozycji korekcje wzroku metodami operacyjnymi czy też przy pomocy okularów i soczewek kontaktowych.  Wielu rodziców ma niepotrzebne obawy przed zastosowaniem soczewek kontaktowych u dzieci. Dziś postaramy się przedstawić plusy użytkowania soczewek kontaktowych.

Zalety soczewek kontaktowych

Dzieci za względu na swoja ogromną aktywność są wręcz idealnymi kandydatami by nosić soczewki. Nie musimy się tu obawiać o to, że dziecku spadną i zniszczą się okulary ani o to, że może w coś uderzyć ze względu na ograniczone widzenie peryferyjne. Soczewki są tak samo wygodne i bezpieczne dla dorosłych jak i dla dzieci. Nie ograniczają swobody ruchów, wiec dziecko może się realizować w każdej aktywnej formie spędzania wolnego czasu nawet, jeśli ma bardzo dużą wadę wzroku. Jest to duży plus dla chłopców, którzy chcieliby uprawić wymagające dyscypliny sportu. Nastoletnie dziewczęta szukające idealnego wizerunku mogą znaleźć w soczewkach sprzymierzeńców, a dodatkowo w ramach małego eksperymentu mogą skorzystać z kolorowych soczewek. Dodatkowo należy tutaj podkreślić, że soczewki kontaktowe wpływają korzystnie na samoocenę młodego człowieka zwiększając jego pewność siebie.

Czy dziecko poradzi sobie z soczewkami?

Tak, jak najbardziej. Obecnie sposób pielęgnacji soczewek nie jest już tak wymagający i skomplikowany jak ówcześnie. Ważnym jest by dobrze ocenić możliwości dziecka oraz to czy będzie w stanie zrozumieć kwestie związane z higieną i pielęgnacją soczewki. Jeżeli dziecko będzie pozytywnie nastawione do soczewek, a rodzice i lekarz specjalista wesprą je w tym, to są bardzo duże szanse na to, iż soczewka kontaktowa będzie idealna dla młodego człowieka. Pamiętajmy, że regularne powtarzanie z dzieckiem zasad użytkowania i pielęgnacji soczewek zapewni lepsze rezultaty.

W jakim wieku pierwsze soczewki?

Tak jak wspomnieliśmy kluczowym jest ocena dojrzałości dziecka. Według badań nawet już ośmioletnie dzieci są zdolne do noszenia i dbania o soczewki kontaktowe. Ważnym jest tak jak w przypadku dorosłych, by doboru soczewek dokonał lekarz okulista lub optometrysta. Dobierze on odpowiedni typ soczewek, który jak najlepiej sprosta potrzebom młodego człowieka. Podczas wizyty dziecko oraz opiekunowie zostaną poinstruowani jak zakładać, zdejmować, czyścić i przechowywać soczewki.

Jakie soczewki bada najlepsze dla mojego dziecka?

Świetnym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży oraz osób aktywnie spędzających czas są soczewki jednodniowe. Zapewniają one bezpieczeństwo i higienę dzięki temu, że nosimy je tylko jeden dzień, a przy okazji nie ma tu także konieczności stosowania płynów do czyszczenia. Dają także możliwość wyboru czy danego dnia chcemy nosić soczewki czy też nie. Oko dziecka nie wykazuje zwiększonego zapotrzebowania na tlen, jednak przy ponad 12 godzinnym czasie noszenia zaleca się stosowanie soczewek wykonanych z materiału silikonowo-hydrożelowego. Zapewnia on wysoką przepuszczalność dla tlenu oraz komfort użytkowania. Nie jest jednak wskazane, by dzieci spały w soczewkach kontaktowych.

Moje dziecko ma astygmatyzm, czy istnieją dla niego soczewki?

Soczewki dostosowywane są do coraz większej ilości wad wzroku, w których znalazł się też astygmatyzm. Zakres mocy oraz parametrów BC czy DIA jest bardzo szeroki w związku z tym dobór soczewek nie powinien nastręczać większym problemów. Nie trzeba się też obawiać o rozwój oczu u dziecka. Odpowiednio częste wizyty u okulisty będą tu rozwiązaniem.

Nie obawiajmy się soczewek są one naszymi małymi pomocnikami.

Na wizytę u specjalisty oraz bezpieczne zakupy zaprasza sklep Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować