Soczewki hydrożelowe – bo my kochamy wodę ;-)

Lipiec 17th, 2012

fc3bf033001050e24d62db20

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre soczewki są droższe, a inne tańsze? Dlaczego te tańsze mają zawartość wody powyżej 50%? Jeśli tak, to dziś postaramy się wyjaśnić dlaczego tak jest.

Krótka historia hydrożeli.
Początki wynalezienia hydroksyetylometakrylanu (HEMA) potocznie zwanego hydrożelem, datowane są na 1945 rok. W 1962 roku prace nad tym materiałem i jego unowocześnianiem oraz zastosowaniem w produkcji soczewek kontaktowych poczyniło dwóch chemików prof. Otto Wichterle i dr Drahoslav Lim. Dopiero 9 lat później, w 1971 roku, firma Bausch&Lomb wprowadziła na rynek pierwsze soczewki produkowane z udoskonalonego materiału hydrożelowego rozpoczynając tym samym nową erę soczewek miękkich, znacznie bardziej komfortowych od stosowanych dotychczas sztywnych soczewek gazoprzepuszczalnych – RGP.

Zalety materiału hydrożelowego:
– miękki,
– elastyczny,
– doskonale tolerowany przez ludzkie oko.

W początkowej fazie istnienia materiał hydrożelowy (HEMA) posiadał też wady takie jak: szybka utrata wody, słabe właściwości optyczne czy podatność na wchłanianie bakterii. Dzięki rozwojowi techniki w obecnie produkowanych soczewkach hydrożelowych część tych problemów jest rozwiązana, a komfort i jakość użytkowania znacznie wzrosły.

Ważne parametry soczewek hydrożelowych:
– uwodnienie: zazwyczaj jest w nich od 50% do 74% wody,
– Dk (ilość tlenu przepuszczanego przez materiał): im wyższe uwodnienie, tym Dk (ilość tlenu przepuszczanego przez materiał) lepsze,
– t (grubość soczewki): parametr mający także istotny wpływ na przepuszczalność tlenu.
– Dk/t: im wyższe uwodnienie materiału i im cieńsza soczewka, tym więcej tlenu dociera do soczewki.

Po co soczewce woda?

Rogówka oka nie jest unaczyniona i pobiera tlen prosto z atmosfery, w związku z tym podczas użytkowania soczewek narażona jest na niedotlenienie. W soczewkach hydrożelowych nośnikiem tlenu jest woda. Im wyższe uwodnienie, tym przepuszczalność tlenu lepsza. W przypadku oka zamkniętego ilość tlenu dostarczana do rogówki spada do około 30%, w związku z tym nie zaleca się spać w soczewkach nie przystosowanych do trybu całodobowego.

Przykładowe soczewki hydrożelowe: Soflens 59 (uwodnienie 59%), Proclear Sphere (62%), EyeLove Comfort (62%), Acuvue 1-Day Moist (58%), Focus Dailies Aqua Comfort Plus (69%).

W przypadku soczewek silikonowo-hydrożelowych ilość wody nie ma takiego znaczenia o czym przy następnej okazji.Może Ciebie również zainteresować