Soczewki kontaktowe a infekcje oczu – jak ich uniknąć?

Nosisz soczewki kontaktowe i chcesz uniknąć infekcji oczu? Najczęściej są one efektem niedostatecznej wiedzy w kwestii higieny, dlatego już dziś możesz wdrożyć w życie kilka przydatnych wskazówek. Poznaj je!


Regularnie wymieniaj płyn do soczewek

Niezwykle ważne w przypadku korzystania z soczewek wielokrotnego użytku, jest codzienna wymiana płynu, w którym podczas nocy przechowujemy szkła kontaktowe. To znaczy, że preparat, który wlewamy do pojemniczka i używamy do przechowania soczewek jest jednorazowy. 

Pamiętać należy też o dacie używalności płynu do soczewek - po otwarciu większość płynów zachowuje swoje właściwości dezynfekujące maksymalnie przez 3 miesiące. W ofercie produktów znajdziesz różne pojemności płynów do soczewek, tak, byś mógł dopasować do swoich potrzeb buteleczkę. Jeśli wiesz, że w ciągu 3 miesięcy nie jesteś w stanie zużyć 500 ml płynu, to kolejnym razem spróbuj mniejszej pojemności.

Jest to ważne, ponieważ jeśli korzystasz z płynu po tym, jak stracił swoje właściwości, nie jesteś w stanie odpowiednio zdezynfekować swoich soczewek. Tym samym jesteś bardziej narażony na infekcje oczu. 

Systematycznie używaj nowego pojemnika na soczewki

Tak jak płyn pielęgnacyjny jest obowiązkowym akcesorium soczewek miesięcznych lub dwutygodniowych, pojemnik do soczewek jest również niezbędny. Jedno bez drugiego tak naprawdę nie ma racji bytu. Pamiętaj o regularnym myciu pojemnika (przy użyciu płynu do soczewek a nie wody z kranu) oraz systematycznej wymianie na nowy (co 1-3 miesięcy). Wszystko to pomoże Tobie uniknąć infekcji oczu.Godnym uwagi produktem jest m.in. pojemnik antyseptyczny. Ma on cienką warstwę srebra, która w 99,99% niszczy bakterie mające negatywny wpływ na oko ludzkie. W ten sposób zapewniana jest podwójna ochrona antybakteryjna - poprzez płyn w pojemniczku oraz antybakteryjny pojemnik z jonami srebra.

Nie bój się wizyt u okulisty!

Regularne wizyty u okulisty są bardzo potrzebne nawet wtedy, gdy nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Jeśli jednak zauważysz u siebie jakieś niepokojące zaczerwienienia czy podrażnienia, uczucie suchości lub pogorszenie widzenia, to tym bardziej jak najszybciej udaj się na konsultację do specjalisty. Regularne badania pomogą Tobie zapobiec infekcjom oczu lub zatrzymać je przed dalszym rozwojem w coś poważniejszego. Nie należy bagatelizować żadnych, nawet najmniejszych dolegliwości. 

Przed każdym założeniem soczewki, sprawdź czy jest nieuszkodzona

Soczewkę można bardzo łatwo uszkodzić nieodpowiednio ją chwytając zarówno podczas zakładania, jak i zdejmowania. Moment nieuwagi doprowadzić może do jej przerwania bądź pęknięcia, dlatego by uniknąć podrażnienia, niezwykle ważne jest, by przed jej założeniem sprawdzić czy jest cała, czy jej brzegi są gładkie. 

Staraj się zakładać soczewkę na to samo oko

Nawet jeśli masz taką samą wadę na obu oczach, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej kolejności zakładania soczewek – nie noś ich wymiennie – unikniesz ewentualnego przeniesienia infekcji z jednego oka na drugie, dlatego zwracaj uwagę na oznaczenia “R” i “L” na pojemnikach do przechowywania soczewek. Możesz używać też pojemniczka z różnokolorowymi zakrętkami dla jeszcze łatwiejszego zapamiętania kolejności. 

>> Sprawdź - Jak odróżnić soczewkę lewą od prawej? 

Noś soczewki zgodnie z czasem ich przeznaczenia

Nawet jeśli nie odczuwasz dyskomfortu – wymień soczewki na nowe po upływie czasu noszenia, do jakiego zostały dedykowane. Jeśli nosisz szkła kontaktowe miesięczne - wymień je na nowe po upływie 30 dni. Podobnie postąp z tymi 2-tygodniowymi i zmień je po 14 dniach. Jeśli trudno Tobie zapamiętać, po jakim czasie należy wymienić soczewki, możesz wypróbować noszenie soczewek jednodniodniowych. Codziennie masz wtedy na oczach świeżą parę, którą po prostu wyrzucasz do kosza. 

Czas noszenia nie bez powodu został podany przy określonych soczewkach kontaktowych. Dzięki temu możesz w sposób komfortowy i bezpieczny je użytkować. Jeśli będzie się Tobie zdarzało nosić soczewki dłużej niż to wskazane, możesz narazić się na infekcje oczu.

Nie pożyczaj soczewek od innych osób

Choć może to wydawać się oczywiste, to warto to podkreślić. Pod żadnym pozorem nie noś tych samych soczewek kontaktowych, które wcześniej były noszone przez kogoś innego. To produkt tak samo osobisty jak ręcznik czy bielizna. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznych infekcji powodowanych przez cudze bakterie. 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię