Soczewki kontaktowe dla najmłodszych

Październik 18th, 2011

Dziecko u okulisty

W dzisiejszych czasach moda na noszenie soczewek kontaktowych odnosi się tak samo do dorosłych jak i do dzieci. Oczywiście dzieci będące pod wpływem książki o Harrym Potterze pozostaną wierne okularom. Druga grupa dzieci podąża za trendem codziennego używania szkieł kontaktowych, co nie w każdym przypadku jest bezpiecznym rozwiązaniem. Nim zdecydujesz się na zakup soczewek dla swojego malucha, rozważ wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania.

Dziecko, aby mogło zacząć używać popularnych kontaktów musi osiągnąć odpowiedni wiek. Nie dotyczy to nastolatków, w przypadku których nie ma żadnych przeciwskazań. Maluchy nie są jeszcze na tyle odpowiedzialne, aby rozsądnie użytkować i pielęgnować soczewki. Mogą mieć trudności z zakładaniem i ściąganiem szkieł, odpowiednią pielęgnacją i dezynfekcją bez pomocy dorosłych.Badania wykazują, że najmłodsze dzieci, którym przepisano soczewki kontaktowe zamiast dokonywać codziennej pielęgnacji, pod koniec dnia wyrzucały soczewki do kosza.

Z lekarskiego punktu widzenia nawet roczne dzieci mogą zakładać soczewki. Zdarzały się także przypadki, że były one zakładane noworodkom.

Soczewki kontaktowe działają na dzieci jako motywator, dlatego też szybko uczą się i przyzwyczajają do noszenia ich. W przeciwieństwie do dorosłych rzadziej doświadczają zespołu suchego oka, co z całą pewnością jest zaletą.

W rezultacie soczewki kontaktowe najlepiej sprawdzają się w przypadku dzieci czynnie uprawiających sporty. Rodzice nie muszą martwić się o to, że ich dziecku stanie się krzywda przy okazji stłuczenia okularów. W przeciwieństwie do okularów soczewki pozostają na miejscu w czasie biegania. Nie ma zagrożenia, że dziecko je zgubi. Dla rodziców dzieci wyjątkowo aktywnych i ruchliwych jest to na pewno rozwiązanie tańsze niż okulary.

Ostatnie badania udowodniły, że soczewki mogą też przyczynić się do zwiększenia samooceny. Nastolatkowie czują się lepiej ze swoim wyglądem i są bardziej pewni siebie.

Jeśli rozważasz zakup soczewek kontaktowych dla dziecka, musisz wziąć pod uwagę jak bardzo odpowiedzialna jest twoja pociecha. Jeśli twoje dziecko radzi sobie z podstawowymi obiązkami domowymi (jak np. wynoszenie śmieci) i nie musisz mu o tym nagminnnie przypominać, to możesz być pewien, że poradzi sobie także z obowiązkami wynikającymi z faktu noszenia soczewek kontaktowych.Może Ciebie również zainteresować