Soczewki silikonowo-hydrożelowe w służbie naszym oczom

Lipiec 30th, 2012

images

Miękkie soczewki silikonowo-hydrozelowe pojawiły się w 1998 r. na polskim rynku, pierwsi wprowadzili je do użytku firmy Busch&Lomb oraz Ciba Vision. Soczewki te zrewolucjonizowały świat kontaktologii. Poszukiwano produktu, który zwiększałyby ilość tlenu przepuszczanego do rogówki. Dzięki wprowadzeniu soczewek silikonowo-hydrożelowych liczba powikłań związanych z niedotlenieniem u użytkowników spadła prawie do zera.

Silikon ma wiele zalet pożądanych w soczewkach kontaktowych:

  • jest gazoprzepuszczalny, z powodzeniem zastępuje wodę w transportowaniu tlenu (średnio 5 razy więcej tlenu otrzymuje nasze oko przez takie soczewki),
  • jest neutralny dla organizmu ludzkiego (alergie lub nietolerancje silikonu są bardzo rzadkie),
  • jest elastyczny, ale zachowuje nadane właściwości optyczne,
  • posiada mniejszą zawartość wody, a co za tym idzie mniejsze jej odparowanie podnosi komfort użytkowania nawet pod koniec aktywnie spędzonego dnia.

To wszystko zapewnia nam wysoką wygodę użytkowania, dodatkowo wprowadzając możliwość bezpiecznego użytkowania całodobowego. Co w przypadku soczewek hydrożelowych nie było możliwe. Starsza generacja soczewek tracąc wodę w ciągu dnia powodowała uczucie dyskomfortu.

Obecnie na rynku mamy do czynienia z materiałami silikonowymi trzech generacji:

  • III typ, czyli najnowsza generacja, comfilcon A (Biofinity)

Zawartość wody:

Większości soczewek silikonowo-hydrożelowych zawiera 30%-40% wody. Są jednak wyjątki – jest nim trzecia generacja, która zawiera powyżej 40% wody na przykład soczewki Biofinity od Cooper Vision 48% H2O.

Obróbka powierzchniowa soczewki:

Soczewki silikonowo-hydrożelowe wymagają obróbki powierzchniowej. Różna ona będzie w zależności od rodzaju silikonu. Materiał typu I wymaga takiej obróbki ze względu na to, że należało ukryć silikon pod powierzchnią soczewki, by była ona zwilżalna. Druga generacja posiada środek nawilżający pomiędzy warstwami hydrofilowymi (czyli takimi które lubią wodę). Jest to Hydraclear, czyli elastyczna, wodolubna cząsteczka występująca w soczewkach firmy Johnson&Johnson. Soczewki najnowszej generacji nie wymagają obróbki powierzchniowej. Ponieważ produkowane są z komponentów o znacznie lepszej koherencji elementu silikonowego i hydrofilowego.

 

W soczewkach wykonanych z tego materiału silikon transportuje tlen i zwyczajnie jest tu mniej wody. Mamy więc wystarczająco dużo wody, elastyczność, większą odporność na odwadnianie, swobodny dostęp tlenu, a co za tym idzie zdrowe i zadbane oczy.Może Ciebie również zainteresować