Stereoskop sir Davida Brewstera

Grudzień 10th, 2014

indeks

Kiedy ostatni raz omawialiśmy wynalazek Brewstera przypomnieliśmy wspaniałą zabawkę z dzieciństwa, czyli kalejdoskop. Tym razem zajmiemy się czymś, co w gruncie rzeczy także do zabawek zaliczyć możemy i czego zasadę działania wykorzystuje się wbrew pozorom częściej niż nam się wydaje.

Czym jest stereoskopia?

Stereoskopia jest jedną z technik obrazowania, która oddaje wrażenie naturalnego widzenia przestrzennego, tzn. ukazującego nie tylko kształt i kolor obiektów, ale także ich wzajemne zależności przestrzenne w tym odległość od obserwatora i głębię sceny. Tak utrwalone obrazy, oglądane przez specjalne urządzenia, czyli stereoskopy mają sprawiać wrażenie trójwymiarowości. Obecnie najszerzej i najczęściej korzysta się z tej techniki w kinematografii do filmów w formacie 3D.

Jak to się dzieje, że płaski obraz sprawia wrażenie trójwymiarowego?

Cóż wystarczy przekonać mózg, że odbiera bodźce wzrokowe sugerujące obecność głębi. W tym celu wykonuje się parę zwykłych dwuwymiarowych obrazów, reprezentujących obiekt lub scenę z dwóch punktów widzenia, oddalonych tak jak oczy obserwatora. Jest to tym samym rozstaw oczu człowieka, który wynosi ok. 65 mm i tyle wynosi zazwyczaj rozstaw osi obiektywów aparatów stereoskopowych. Optymalny efekt widzenia przestrzennego uzyskuje się, gdy baza wynosi 1/100 – 1/30 odległości do przedmiotów pierwszego planu. Utrwalanie tematów ruchomych jest nieco trudniejsze, jednak także możliwe.

Obrazy składowe (2 zdjęcia, czyli stereopary) są bardzo podobne, ale różnią się nieco kątem widzenia obiektów i szczegółami wzajemnego przesłaniania się obiektów w scenie. Dzięki tym różnicą, mózg otrzymuje informację o trójwymiarze.

Początki stereoskopu

Pierwowzorem dla urządzenia Brewstera był wynalazek Wheatstone’a , czyli stereoskop zwierciadlany. Był on całkiem spory a przez to dość nie poręczy w związku z tym nie zyskał popularności na salonach. Stereoskop Brewstera także nie należał do najporęczniejszych jednak jego sporą zaletą było wprowadzenie soczewek klinowych. Dzięki nim można było oglądać stereogramy o rozstawie obrazów większym od rozstawu oczu. Sprzęt ten zyskał jak na owe czasy ogromną popularność stając się popularną rozrywką.

Stereoskop przetrwał do czasów współczesnych a w minionym ustroju był całkiem znaną i lubianą zabawką  spod szyldu View Master.

Zapraszamy do Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe

 

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne
soczewki toryczne | soczewki progresywne
płyny do soczewek | krople nawilżające do oczuMoże Ciebie również zainteresować