Świat widziany oczami zwierząt – pies i kot

Listopad 9th, 2012

kot i pies

Na pewno nie raz zastanawialiście się, w jaki sposób widzą nasi domowi ulubieńcy, czy dostrzegają różnicę między kolorem czerwonym a żółtym, które przedmioty widzi wyraźniej, a które mniej. Dzisiaj postanowiliśmy przybliżyć Wam sposób widzenia przez psy i koty.

Co niezwykle istotne – na proces widzenia składa się wiele czynników, które generują różnice w postrzeganiu świata przez gatunki żyjące na Ziemi; wyróżnić tutaj można: wrażliwość na ruch, światło oraz migające światła, zakres pola widzenia, jak również ostrość wzroku czy niezwykle ważne widzenie barw.
.

Jakie kolory widzą zwierzęta?
Do niedawno uważano, że psy nie są w stanie odróżnić żadnych kolorów, jednak – dzięki precyzyjnym badaniom naukowców – okazało się, że w ich siatkówce znajdują się tzw. czopki, czyli elementy wrażliwe na kolor. Warto jednak zaznaczyć, że barwy widziane przez psy nie są tak nasycone i wyraźne  – człowiek w tym przypadku widzi o wiele więcej kolorów.
.
Oto ilustracja ukazująca sposób postrzegania barw przez psa oraz człowieka:

Jak widzą psy?
Porównując dwa sposoby widzenia barw, zauważyć można, że w psiej gamie kolorów nie ma barwy czerwonej oraz zielonej – spowodowane to jest brakiem jednego z trzech światłoczułych elementów – człowiek posiada trzy, dlatego nie ma problemów z rozróżnianiem większej palety barw niż pies (wyjątek stanowią daltoniści). Z kolei psy posiadają większą liczbę pręcików odpowiedzialnych za lepsze widzenie w słabym oświetleniu – świat widziany przez psy jest o wiele jaśniejszy niż ten widziany przez człowieka.
Warto zaznaczyć, że psy dostrzegają o wiele więcej odcieni szarości niż ludzie, dlatego podobnie jak koty – dużo lepiej widzą w nocy, potrafią dostosować się do nocnego trybu życia. Co ciekawe są krótkowidzami – mają problem z wyraźnym dostrzeżeniem przedmiotów bądź ludzi z odległości większej niż 7 metrów – zauważą ruch, jednak wszelkie detale zostaną pominięte.


.

Jaka widzą koty?
Nie da się ukryć, że koty prowadzą zazwyczaj nocny tryb życia, dopiero wtedy rodzi się w nich instynkt łowcy – nikogo to nie dziwi, bowiem w nocy widzą aż 6 razy lepiej niż ludzie. Ich pole widzenia jest aż o 70 stopni większe niż u człowieka – wynosi aż 285 stopni. Koci wzrok potrafi świetnie reagować na ruch; nie mają problemów z ocenianiem odległości, jednak z rozróżnianiem kolorów jest u nich zdecydowanie gorzej niż u psów, ale ze względu na prowadzony przez nie tryb życia nie stanowi to dla nich żadnego problemu – zazwyczaj polują w nocy, kiedy wszystko staje się czarne bądź szare. Właściciele kotów na pewno zauważyli, że o zmroku źrenice ich czworonogów bardzo mocno rozszerzają się (aż o 6mm bardziej niż u człowieka) – dzięki temu potrafią wykorzystać najmniejsze ilości światła.

.
Ciekawostką jest, że omówione wyżej zwierzęta posiadają na dnie oka tzw. makatę, która odpowiedzialna jest za większą wrażliwość na światło –  zaskakującym faktem jest, że u kotów jego odbicie jest aż 130 razy większe, niż u człowieka. Warto wspomnieć, że podczas zabawy z czworonogami większym zainteresowaniem cieszą się przedmioty znajdujące się w ruchu niż nieruchome – zwierzęta te wykrywają go 10 razy lepiej niż człowiek.

 

 

Zapraszamy za zakupy do sklepu Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować