Tablice Snellena

Listopad 14th, 2012

indeks

Każdy z nas tablice te pamięta chociażby z czasów szkolnych, kiedy to podczas kontroli szkolna pielęgniarka bądź higienistka, prosiła, żebyśmy odczytywali kolejne ciągi liter. Mało kto jednak wie, że tablice te wzięły swoją nazwę od holenderskiego okulisty, a mianowicie Hermannna Snellena, który opracował je już w 1862 roku.


Tradycyjna wersja zawiera 11 linii, a samo badanie polega na odczytywaniu z określonej wcześniej odległości (5 metrów)  różnych wielkości liter – sprawdza się w ten sposób ostrość wzroku. Warto wspomnieć, że istnieją dwa rodzaj takich tablic, a mianowicie nie tylko do dali, ale również do bliży, a znaleźć się na nich mogą nie tylko najczęściej spotykane litery, ale również cyfry, haki czy obrazki dla dzieci, czyli tzw. optotypy.

.
Wszystkie znaki znajdujące się na wspomnianych tablicach muszą mieć tę samą grubość; odległości między nimi również są identyczne. Wzór na ostrość wzroku wygląda następująco: V= d/D, gdzie V (visus)oznacza ostrość wzroku, d – odległość od tablicy, a D – odległość, z jakiej oko powinno prawidłowo odczytać znaki. Jeśli pacjent największy znak zobaczy dopiero z odległości 1 metra, oznacza to, że ostrość jego wzroku wynosi V= 1/50; jeśli bezbłędnie odczyta rząd znaków oznaczony D=25 – stwierdzić można, że ostrość jego wzroku to V= 5/25. Jeśli ostrość wzroku jest prawidłowa zapisuje się ją następująco: oko prawe – visus oculi dextri (V.o.d.) = 1,0/ oko lewe: visus oculi sinistri (V.o.s.) = 1,0/ obu oczu: visus oculi utriusque (V.o.u.) = 1,0.

.
Pamiętajcie, by systematycznie badać swój wzrok – już najmniejsza nieskorygowana wada wzroku powoduje nie tylko dyskomfort w codziennym życiu –  przyczynić się również może do wielu innych dolegliwości, chociażby do nieustającego bólu głowy.

 

Zapraszamy na zakupy do sklepu bezokularow.plsoczewki kontaktowe, płyny do soczewek, krople do oczu. Wiele promocji!Może Ciebie również zainteresować