Tłuszczyk i skrzydlik

Grudzień 4th, 2013

c3_co_to_jest_amd

Oto kolejne z chorób jakie mogą rozwinąć się w obrębie oka. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że są dobrze widoczne na oczach przez co mogą być krępujące. Jednakże  ich konsekwencje mogą być znacznie gorsze jeżeli w porę nie rozpocznie się leczenia.

Skrzydlik

Na oku zmiana ta przypomina kształtem skrzydełko owada, rozciągając się od przynosowego kąta szpary powieki dochodząc lub nawet nachodząc na rogówkę. Błona ta obejmując rogówkę zaczyna włóknieć powodując pogorszenie widzenia, zaczerwienienie, a w dalszym czasie uszkodzenie rogówki.

Przyczyny rozwoju tej choroby nie są do końca poznanie, jednak długa ekspozycja na słońce i związane z tym promieniowanie UV oraz suche i zapylone powietrze przyczyniają się do jej rozwoju.

Leczenie skrzydlika najczęściej ogranicza się do leczenia miejscowego, objawowego przy pomocy maści i kropli, które zmniejszają stan zapalny. Gdy skrzydlik narośnie zbytnio koniecznym staje się usunięcie go metodą chirurgiczną. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że schorzenie powraca i koniecznym się staje naświetlanie i przymrażanie zmiany chorobowej.


Tłuszczyk

To zmiana polegająca na gromadzeniu się złogów białkowych i tłuszczowych na spojówce gałki ocznej. Kumulują się one w postaci szaro-żółtych grudek i zazwyczaj pojawiają się u osób starszych.  W przeciwieństwie do skrzydlika, tłuszczyk nigdy nie wrasta w rogówkę. Tym samym nie ma niebezpieczeństwa pogorszenia czy utraty wzroku.

Tutaj także przyczyn rozwoju dopatruje się w nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne oraz długotrwałym podrażnieniem oka.

Tłuszczyk nie wymaga leczenia o ile nie jest nadmiernie dokuczliwy. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o usunięciu chirurgicznym zmiany należy liczyć się z konsekwencjami nieestetycznych blizn.

Pamiętajmy, że prewencyjne działania mogą uchronić nasze oczy przed niektórymi chorobami, a regularne wizyty u okulisty wcześnie pozwolą wykryć niepokojące zmiany.

Zapraszamy Bezokularow.plMoże Ciebie również zainteresować