Tomograf w służbie naszym oczom

Luty 28th, 2014

..2007 TORUN
FOT: ROBERT GORECKI / AGENCJA GAZETA

Dobrze jest wiedzieć, że nasze rodzime zaplecze naukowe może poszczycić się wynalazkami, które jako pierwsze wprowadza do ogólnodostępnego użytku. Jednym z takich przykładów jest opracowany przez prof. dr hab. Macieja Wojtkowskiego tomograf optyczny OCT.

Na czym polega ta metoda obrazowania

Tomografia optyczna OCT (Optical Coherence Tomography) pozwala na rekonstruowanie za pomocą światła trójwymiarowej struktury tkanki z dokładnością rzędu mikrometrów. Umożliwia ona bezbolesną i prowadzoną na żywo obserwację budowy i mechanizmów działania organizmu. Ze szczególnym uwzględnieniem obserwacji siatkówki oka  w kierunku rozwoju takich chorób jak np. jaskra czy odklejenie siatkówki.

.

Oto jak sam twórca tłumaczy działanie swojego wynalazku:

„…kiedy patrzymy na cebulę z zewnątrz, nie widzimy jej poszczególnych warstw, tej jej całej wewnętrznej, skomplikowanej struktury. Podobnie jest z okiem. Jego warstwy są bardzo cienkie i dotychczas nie było dobrego sposobu, by te poszczególne warstwy precyzyjnie rozróżnić. Gdy zaglądamy do oka przez źrenicę, widzimy tylko określone, najbliższe warstwy i nie możemy dokładnie sprawdzić, czy coś jest nie tak, czy nie rozwija się jakaś choroba. Rozwiązaniem jest wpuszczenie do oka promienia lasera, przy pomocy którego można rozróżnić te warstwy, a następnie przesuwać punktem po oku, żeby jego obraz odtworzyć później w komputerze.”

 .

 .

Kierunki zastosowania tomografu

Tomograf optyczny dzięki dużej rozdzielczości, czułości i dokładności oglądania tego samego obszaru- punktu nadaje się idealnie do skutecznej weryfikacji procesu leczenia chorób w obrębie: gałki ocznej oraz naczyń krwionośnych także tych na powierzchni kory mózgowej.

Dla ciekawostki możemy podać, że ten typ tomografii znalazł zastosowanie w… sztuce. Dzięki sposobowi działania tego typu sprzętu możliwe jest bezinwazyjne sprawdzanie prawdziwości dzieł sztuki:)

.

Czy taki tomograf jest dostępny w Polsce

Tak, jest bowiem już 100 palcówek na terenie kraju, które korzystają z tego sprzętu:)

.

O regularnych wizytach u okulisty przypomina Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe.Może Ciebie również zainteresować